Pojednávanie v kauze Dobytkár naplánované na utorok zrušili pre práceneschopnosť sudcu

7.3.2022 (Webnoviny.sk) – Na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici malo v utorok (8. marca) pokračovať hlavné pojednávanie v kauze známej ako Dobytkár. Ako však informovala hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková, termín pojednávania bol zrušený pre práceneschopnosť sudcu.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) mal na pojednávaní pokračovať v čítaní obžaloby, keďže na predchádzajúcom pojednávaní 25. februára stihol z 95 skutkov prísť len po skutok číslo 36.

Najväčšia korupčná kauza

ÚŠP podal v tomto prípade obžalobu ešte v auguste minulého roka na osem fyzických osôb a päť právnických osôb. Konkrétne v kauze korupcie spojenej s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA) čelia obžalobe nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, finančník Martin Kvietik, podnikateľ Peter Kuba, bývalý generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, veterinár Ľubomír Kropila, právnik Milan Kopriva a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas.

Jednotlivé skutky v obžalobe sa týkajú najmä korupčných trestných činov a obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Prideľovanie agrodotácií

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v auguste minulého roka povedal, že kauzy Dobytkár sa týka rozsiahly spisový materiál, ktorý obsahuje 75 zväzkov v rozsahu asi 35-tisíc strán. Len skutková časť obžaloby má v tomto prípade viac ako 100 strán.

Trestná činnosť bola podľa prokuratúry spojená s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok z PPA a bola rozdelená do dvoch vetiev. V prvej bolo odovzdaných a následne zlegalizovaných 2 760 000 eur a v druhej vetve viac ako milión eur. Dôkazná situácia je podľa Lipšica v tomto prípade silná.

Vysoké tresty či prepadnutie majetku

Riaditeľ odboru všeobecnej kriminality ÚŠP Vladimír Kuruc po podaní obžaloby uviedol, že v prípade piatich obžalovaných osôb v prípade uznania viny hrozí prepadnutie majetku. Doplnil, že niektorým hrozia vysoké tresty, ktoré sa blížia k hranici 20 rokov väzenia.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ukončil vyšetrovanie kauzy Dobytkár v júli 2021. Polícia počas vyšetrovania zdokumentovala 95 skutkov.

Vyšetrovateľ zároveň vyčlenil obvineného bývalého riaditeľa sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR Mareka K. na samostatné konanie.

Viac k témam: Agrodotácie, Akcia “Dobytkár”, Korupcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Pojednávanie v kauze Dobytkár naplánované na utorok zrušili pre práceneschopnosť sudcu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: