Zuzana Čaputová navštívi Taliansko. Otvorí biznis fórum, udelí vyznamenanie a pôjde aj na operu

19.4.2022 (Webnoviny.sk) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas dvojdňovej oficiálnej návštevy Talianska, na ktorú vyrazí v stredu 20. apríla, otvorí biznis fórum. Hovorca prezidentky SR Martin Strižinec uviedol, že Čaputová sa stretne s prezidentom Sergiom Mattarellom a predsedníčkou senátu Ellenou Casellati.

Dodal, že okrem bilaterálnych vzťahov sa budú rokovania týkať aj ruskej invázie na Ukrajinu a jej dopadov na Európu vrátane potreby zníženia energetickej závislosti od Ruska a urýchlenia zelenej tranzície.

Štátne vyznamenanie talianskemu premiérovi

Čaputová plánuje v Taliansku udeliť štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža bývalému talianskemu premiérovi a predsedovi Európskej komisie Romanovi Prodimu. Zúčastní sa aj na slávnostnej premiére opery Tosca v divadle San Carlo v Neapole, ktorú bude dirigovať svetoznámy slovenský dirigent Juraj Valčuha, ktorý pôsobí aj ako hudobný riaditeľ neapolskej opery a od začiatku aktuálnej sezóny je aj hudobným riaditeľom Houstonskej filharmónie.

Okrem poradcu prezidentky pre oblasť práva a spravodlivosti Radovana Palu sa na rokovaní s talianskymi partnermi zúčastní aj predseda Okresného súdu v Žiline Jaroslav Macek a Marek Kordík z Úradu kriminálnej polície Prezídia policajného zboru SR.

Stretnutie slovenských a talianskych expertov

Strižinec priblížil, že biznis fórum slovenských a talianskych firiem bude priestorom na výmenu skúseností a kontaktov štátnych, vedeckých a privátnych subjektov pôsobiacich v oblasti obnoviteľných a udržateľných technológií. Strižinec doplnil, že súčasťou delegácie prezidentky preto budú aj zástupcovia slovenských firiem a inštitúcií, ktoré sa zaoberajú zelenou tranzíciou vrátane energetiky a digitalizácie.

Zástupcovia slovenských firiem a inštitúcií majú navštíviť aj výskumné laboratóriá Národnej agentúry pre nové technológie, energetiku a udržateľný rozvoj a Start-up centrum Univerzity LUISS. Stretnúť by sa mali aj slovenskí a talianski právni experti na boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí v súvislosti s uplatňovaním sankcií voči Rusku. „Témou ich vzájomného rokovania budú okrem iného skúsenosti SR s vytvorením a fungovaním registra konečných užívateľov výhod,“ uzavrel Strižinec.

Viac k témam: oficiálna návšteva, Prezidentka SR, štátne vyznamenania
Zdroj: Webnoviny.sk – Zuzana Čaputová navštívi Taliansko. Otvorí biznis fórum, udelí vyznamenanie a pôjde aj na operu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: