Začali trestné stíhanie pre podozrenie z vojnových zločinov na Ukrajine, účelom je zadokumentovať dôkazy

10.3.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 9. marca, 14:08

Prokurátorka Generálnej prokuratúry SR (GP SR) začala v utorok 8. marca trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin neľudskosti, obzvlášť závažný zločin používania zakázaného bojového prostriedku a nedovoleného vedenia boja a obzvlášť závažný zločin vojnového bezprávia.

Trestné činy stíha aj Litva či Poľsko

Ako informovala hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová, vydanie uznesenia o začatí trestného stíhania je výsledkom intenzívnej komunikácie s prezidentom organizácie Eurojust, vedenej bezprostredne od vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

SR sa tak podľa hovorkyne popri Litve, Poľsku, Estónsku a Nemecku stala ďalšou krajinou Európskej únie, ktorá pristúpila k stíhaniu trestných činov proti ľudskosti a vojnových trestných činov, ktoré mali byť spáchané v súvislosti s vojenskou agresiou ozbrojených síl Ruskej federácie na Ukrajine.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Zadokumentovanie dôkazov o zločinoch

„Slovenská prokuratúra koná v úzkej súčinnosti s Generálnou prokuratúrou Ukrajiny a Eurojustom, ktorý koordinuje zber informácií a postup trestných stíhaní v jednotlivých krajinách,” povedal generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Dodal, že účelom trestného konania je zadokumentovať dôkazy o vojnových zločinoch, a to predovšetkým od utečencov, ktorí mohli byť ich priamymi svedkami a obeťami.

Naď očakáva vypovedanie dohody

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) po stredajšom rokovaní vlády skonštatoval, že už bolo na čase, aby GP SR v tejto veci konala.

„Tiež by som očakával, že generálna prokuratúra okamžite vypovie ten nezmysel (dohodu o spolupráci s ruskou prokuratúrou, pozn. SITA), ktorý podpísala pred pár týždňami v Moskve,” vyhlásil minister.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Trestné stíhanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Začali trestné stíhanie pre podozrenie z vojnových zločinov na Ukrajine, účelom je zadokumentovať dôkazy © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: