Z protikorupčných sľubov nesplnila vláda ani tretinu, hodnotí Nadácia Zastavme korupciu

22.3.2022 (Webnoviny.sk) – Najväčším plusom súčasnej vlády je, že polícia začala vyšetrovať korupčné kauzy, ktoré sa týkajú prominentov. Skonštatovala to Nadácia Zastavme korupciu (NZK) pri príležitosti polčasu vládnutia hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Sme rodina a strán Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí. Zároveň však zhodnotili, že zo systémových opatrení neprijali vládni činitelia ani tretinu z toho, čo sľúbili. NZK o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Pandémia aj vojna na Ukrajine

Nadácia pripomenula, že vláda, ktorej šéfoval najprv súčasný minister financií Igor Matovič (OĽaNO), a ktorého vystriedal Eduard Heger (OĽaNO) musela čeliť pandémii ochorenia COVID-19 a teraz rieši vojnový konflikt na Ukrajine, jeho ekonomické dôsledky a utečeneckú krízu.

„To však nemôže slúžiť ako ospravedlnenie, že vláda dosiaľ splnila len veľmi málo z protikorupčnej časti svojho programu,” uviedla riaditeľka Nadácie Zuzana Petková. Pripomenula, že kľúčové reformy sa prijímajú v prvých dvoch rokoch vládnutia.

Protikorupčný boj vlády

NZK pred dvoma rokmi vypracovala tabuľku 24 najdôležitejších protikorupčných sľubov vtedy nastupujúceho kabinetu. Z nich sa doteraz ministrom podarilo presadiť len sedem. Väčšina z nich navyše bola splnená v prvom roku vládnej koalície.

V druhom roku sa tak protikorupčný boj vlády v legislatívnej oblasti výrazne spomalil. „Najviac oceňujeme prijatie zákona o zaistení majetku, reformu disciplinárnych konaní, sfunkčnenie Úradu na ochranu oznamovateľov či zmeny v preverovaní majetkov sudcov,” povedal analytik nadácie Martin Suchý.

Ako mimovládna organizácia zdôraznila, nielenže zostali mnohé body nesplnené, ale koalícia sa o ne sporí, prípadne za nich v parlamente nehlasovali poslanci zo Sme rodina či Za ľudí. Ide konkrétne o súdnu mapu či úpravu paragrafu 363 Trestného poriadku.

Podozrivé diplomovky

Vláda tiež sľúbila schváliť opatrenia na zníženie miery korupcie vo verejnom obstarávaní. Podľa nadácie však posledná novela zákona naopak oslabila kontrolné mechanizmy pri obchodoch so štátom, keď napríklad znemožnila podávať námietky pri väčšine stavebných zákaziek.

„Z pohľadu boja proti korupcii si verejnosť túto vládu zapamätá vďaka práci NAKA a Úradu špeciálnej prokuratúry, ktoré začali rozplietať korupčné siete z bývalých volebných období. Ak však má byť protikorupčné nastavenie spoločnosti trvalé, musia ho sprevádzať aj systémové zmeny,” doplnila Petková.

Súčasnej koalícii navyše nadácia vyčíta, že nemá vždy rovnaký meter na bývalých a súčasných nominantov. Napríklad, keď nevyvodila politickú zodpovednosť za podozrivé diplomovky Matoviča, predsedu parlamentu Boris Kollára (Sme rodina) či ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) a spochybňuje trestné konanie a dôveryhodnosť polície, ak vyšetruje jej politikov.

Rovnako NZK upozorňuje na netransparentnosť výberových konaní napríklad v prípade šéfov Protimonopolného úradu, Slovenského pozemkového fondu či členov Rady Úradu pre verejné obstarávanie. Premiér Eduard Heger však po stretnutí s mimovládkami prisľúbil nápravu v tejto oblasti.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Paragraf 363 Trestného poriadku, Premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Z protikorupčných sľubov nesplnila vláda ani tretinu, hodnotí Nadácia Zastavme korupciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: