Vojna na Ukrajine zhorší situáciu v slovenskom stavebníctve, mnoho ukrajinských pracovníkov muselo odísť

4.3.2022 (Webnoviny.sk) – Pre vojnu na Ukrajine okrem negatívneho vplyvu na zamestnanosť v slovenskom stavebníctve možno očakávať ďalšie zvýšenie cien niektorých stavebných materiálov, najmä ocele a ropných výrobkov ako nafta či plasty.

Ako pre agentúru SITA uviedol prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik, niektorí zahraniční investori už pozastavujú prípravu svojich projektov v SR pre neistú ďalšiu ekonomickú situáciu v celej východnej Európe a narušenie dodávateľsko-odberateľských reťazcov.

Odísť mohlo päťtisíc Ukrajincov

„To spôsobí pokles zákaziek v súkromnom stavebníctve,“ očakáva Kováčik s tým, že situácia sa dynamicky vyvíja.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Výkonnosť domáceho stavebníctva môže zhoršiť odchod ukrajinských pracovníkov v súvislosti s vojenským konfliktom v ich krajine.

Šéf profesijnej organizácie stavebných podnikateľov predpokladá, že sa to môže týkať polovice, teda päťtisíc Ukrajincov pracujúcich v stavebnom sektore na Slovensku.

„Časť odišla pomôcť svojim rodinám pri evakuácii z Ukrajiny, časť odchádza späť na Ukrajinu predovšetkým z dôvodu zapojiť sa do bojov na obranu krajiny. A to aj keď nedostali povolávacie rozkazy,“ priblížil Kováčik.

Niektorí zamestnávatelia pomôžu rodinám

Do začiatku ozbrojenej agresie Ruska proti nášmu východnému susedovi, teda do 24. februára, pracovalo v slovenskom stavebníctve približne desaťtisíc Ukrajincov, zamestnancov a živnostníkov, čo je zhruba 6 percent celkového počtu pracovníkov v tomto odvetví.

„Časť ukrajinských pracovníkov pracuje na Slovensku v stavebníctve dlhodobo, mnohí z nich tu zanechávajú svoje manželky a detí bez príjmov. Zamestnávatelia týmto pracovníkom vo väčšine prípadov garantujú pracovné miesta ako prekážku v práci. Niektorí zamestnávatelia idú dobrovoľne vyplácať týmto rodinám tretinu až polovicu mzdy na krytie životných nákladov,“ upozornil prezident ZSPS.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Pre takéto prípady by podľa neho bolo vhodné, keby tieto náklady refundovala vláda. Kováčik očakáva zvýšený záujem o prácu najmä Ukrajiniek, ktoré s deťmi utiekli pred vojnou aj na Slovensko, hlavne v službách a zdravotníctve.

„Stavebníctva sa to bude týkať len minimálne, alebo výnimočne,“ myslí si.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Stavebníctvo, Trh práce
Zdroj: Webnoviny.sk – Vojna na Ukrajine zhorší situáciu v slovenskom stavebníctve, mnoho ukrajinských pracovníkov muselo odísť © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: