Vojna na Ukrajine môže podľa OSN spôsobiť potravinovú krízu na Blízkom východe a v severnej Afrike

24.3.2022 (Webnoviny.sk) – Ruská invázia na Ukrajinu môže spustiť potravinovú krízu na Blízkom východe a v severnej Afrike, keďže krajinám závislým od dodávok ukrajinskej a ruskej pšenice hrozia nedostatky. V stredu počas zasadnutia Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) na to upozornil generálny tajomník OSN António Guterres. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Ceny potravín, paliva a hnojív prudko stúpajú, dodávateľské reťazce sú narušené,“ opísal Guterres a dodal, že toto všetko „najhoršie postihuje tých najchudobnejších a po celom svete zasieva semienka politickej nestability a nepokojov“.

Minimálne polovicu svojej spotreby pšenice z Ukrajiny a Ruska, podľa Guterresa, dovážajú Egypt, Libanon, Líbya, Somálsko, Sudán a Jemen.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Ruský útok na Ukrajinu už spôsobil zvýšenie cien pšenice, čím prispel aj k zvýšeniu cien potravín. Rusko a Ukrajina spolu tvoria 14 % celosvetovej produkcie pšenice a 29 % jej exportu.

Viac k témam: Nárast cien, potravinová kríza, Pšenica, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Vojna na Ukrajine môže podľa OSN spôsobiť potravinovú krízu na Blízkom východe a v severnej Afrike © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: