Tisíce Američanov môžu po hurikáne Ida zostať bez elektriny aj niekoľko týždňov

31.8.2021 (Webnoviny.sk) – Komunity v americkom štáte Louisiana čelia po hurikáne Ida novému problému, a to že možno na niekoľko týždňov zostanú bez elektriny. Ida spustošila rozvodnú sieť v štáte, pričom zanechala bez elektriny celé mesto New Orleans a tisícky ďalších obyvateľov Louisiany. Niektoré oblasti tiež utrpeli značné záplavy a štrukturálne poškodenie.

„Určite existuje viac otázok ako odpovedí. Neviem vám povedať, kedy bude obnovená elektrina. Neviem vám povedať, kedy budú odstránené trosky a vykonané opravy. Viem vám ale povedať, že budeme každý deň tvrdo pracovať na tom, aby sme poskytli toľko pomoci, koľko môžeme,“ vyhlásil na tlačovej konferencii v pondelok guvernér štátu John Bel Edwards.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Hurikán Ida zasiahol pobrežie USA, milióny ľudí sú bez elektriny (fotografie)

Ľudí prevážali do bezpečia aj na člnoch

Bel Edwards, guvernér susedného Mississippi Tate Reeves a starostovia postihnutých miest a obcí sa v pondelok virtuálne stretli s prezidentom Joeom Bidenom, aby ho informovali o následkoch hurikánu a prediskutovali s ním pomoc od federálnej vlády. Biden uviedol, že úzko koordinujú svoje úsilie so štátnymi a miestnymi orgánmi.

Záchranári na člnoch, v helikoptérach a nákladných autách v pondelok priviezli do bezpečia stovky ľudí a v ťažko postihnutých oblastiach plánujú ísť aj od dverí k dverám, aby sa uistili, že sú všetci v poriadku. V štáte tiež pôsobia elektrikárske tímy.

Guvernér uviedol, že v Louisiane je v teréne 25-tisíc pracovníkov, ktorí pomáhajú obnoviť prívod elektriny, a ďalší sú na ceste. Dôsledky hurikánu na rozvodnú sieť sú podľa jeho slov „katastrofické“ a príslušné orgány tvrdia, že by mohlo trvať týždne, než v niektorých oblastiach obnovia elektrinu.

Pitná voda bola kontaminovaná

Keď sa Ida v nedeľu prehnala oblasťou, do ktorej prišla na 16. výročie hurikánu Katrina, s vetrom o rýchlosti 240 kilometrov za hodinu, zanechala v Louisiane a Mississippi bez elektriny viac ako milión domov a podnikov. Hurikánu, ktorý už zoslabol na tropickú depresiu, tiež pripisujú najmenej dve úmrtia.

Americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) vydala v pondelok v súvislosti so stavom po hurikáne núdzové výnimky pre palivo pre Louisianu a Mississippi s okamžitou platnosťou, ktoré sa skončia 16. septembra.

Niektoré miesta tiež čelia problémom s pitnou vodou. Výpadok zaznamenalo 18 vodných systémov, čo postihlo viac ako 312-tisíc ľudí. Pre ďalších 14 systémov, ktoré sa týkajú 329-tisíc ľudí, platí varovanie prevariť vodu.

Viac k témam: hurikán Ida, materiálne škody, počasie
Zdroj: Webnoviny.sk – Tisíce Američanov môžu po hurikáne Ida zostať bez elektriny aj niekoľko týždňov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: