Súdny dvor v stredu rozhodne o žalobe Ukrajiny voči Rusku, Moskva sa verdiktu podriadiť nemusí

16.3.2022 (Webnoviny.sk) – Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v stredu rozhodne o žiadosti vlády v Kyjeve, aby nariadil Rusku zastaviť inváziu na Ukrajinu. Súd so sídlom v holandskom Haagu začal konanie o konflikte minulý týždeň.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Rusko môže zablokovať intervenciu BR OSN

Ukrajina ho požiadala, aby Rusku prikázal „okamžite zastaviť vojenské operácie“ začaté 24. februára, „ktorých deklarovaným účelom a cieľom je zabránenie a potrestanie údajnej genocídy“ v separatistickom Luhansku a Donecku na východe Ukrajiny.

Či sa Moskva podriadi prípadnému verdiktu súdu, je otázne. Ak niektorý členský štát Organizácie Spojených národov (OSN) nedodrží príkaz jej najvyššieho súdneho orgánu, môžu sudcovia požiadať o intervenciu Bezpečnostnú radu OSN. V nej má však Rusko právo veta.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Genocída ako zásterka

Žiadosť o vydanie predbežného opatrenia podal Kyjev na základe Dohovoru o zabránení a trestaní zločinu genocídy. Signatárom zmluvy z roku 1948, ktorá umožňuje štátom v kauzách regulovaných jej ustanoveniami obracať sa na súd v Haagu, je aj Rusko.

Ukrajina tvrdí, že argumenty Moskvy o genocíde v Donecku a Luhansku, ktoré ruský prezident Vladimir Putin použil ako zámienku pre inváziu, sú vykonštruované.

Viac k témam: Bezpečnostná rada OSN, Genocída, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Súdny dvor v stredu rozhodne o žalobe Ukrajiny voči Rusku, Moskva sa verdiktu podriadiť nemusí © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: