Štátnym zamestnancom porastú platy o tri percentá, rokovania o ďalšom zvyšovaní odštartujú už budúci týždeň

15.6.2022 (Webnoviny.sk) – Štátnym a verejným zamestnancom sa od začiatku júla tohto roka zvýšia platy o 3 percentá. Vyplýva to z nariadení, ktoré v stredu schválila vláda.

Vyjednávania za vyššie platy

Nariadenia vychádzajú z uzatvorených kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa pre verejnú a štátnu službu na rok 2022. Zvýšenie platov štátnych a verejných zamestnancov si v druhom polroku tohto roka vyžiada zo štátneho rozpočtu takmer 85 miliónov eur a v budúcom roku takmer 170 miliónov eur.

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina) sa v pondelok s odborármi dohodol na tom, že sa začnú rokovania o skoršom zvyšovaní platov v štátnej a verejnej službe.

„Sme pripravení odštartovať rokovania o finančných kompenzáciách pre zamestnancov, teda rokovania o platoch, aj pred termínom, ktorý je stanovený na 1. januára 2023,” povedal po mimoriadnom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR.

Odborári prídu s vlastným návrhom

Prvé stretnutie s vyjednávačmi za vládu by sa podľa viceprezidentky Konfederácie odborových zväzov SR Moniky Uhlerovej malo uskutočniť budúci týždeň v stredu. Na tomto stretnutí odborári podľa nej predstavia vlastný návrh na zvýšenie platov v štátnej a verejnej službe.

„Dúfam, že sa rokovania budú vyvíjať tak, že všetci štátni a verejní zamestnanci už počas tohto roka dostanú vyššiu valorizáciu platov ako o tri percentá, ktorá je dohodnutá v kolektívnych zmluvách,” povedala.

Platy zamestnancov pracujúcich v štátnej službe a vo verejnom záujme sa v minulom roku nezvyšovali. Od začiatku roka 2019 sa platy zamestnancov v štátnej a verejnej službe zvýšili o 10 percent a od začiatku roka 2020 o ďalších 10 percent.

Viac k témam: Kolektívna zmluva, Platy, Rast miezd
Zdroj: Webnoviny.sk – Štátnym zamestnancom porastú platy o tri percentá, rokovania o ďalšom zvyšovaní odštartujú už budúci týždeň © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: