Slovensko by sa nemalo hlúpo zbaviť systému S-300, myslí si Pčolinský, ale Ukrajina potrebuje pomoc

20.3.2022 (Webnoviny.sk) – Koaličné hnutie Sme rodina nebude súhlasiť s odovzdaním protivzdušného systému S-300 Ukrajine, kým Slovenská republika nebude mať zabezpečený vzdušný priestor vlastným systémom. V RTVS v relácii O päť minút dvanásť to v nedeľu povedal šéf poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský.

Podľa neho systém Patriot bude na Slovensku na výpožičku a ak by sa „hlúpo“ zbavilo systému S-300 a zároveň by po polroku odišiel Patriot, Slovensku neostane nič.

Zbavujeme sa starej munície

Poslanec uviedol, že Ukrajina potrebuje pomoc a má právo sa chrániť podľa charty OSN. V súvislosti s kritikou opozície, že sa Ukrajine posielajú zbrane, sa Pčolinský opýtal, či sa jej majú posielať hygienické vreckovky.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Nie je pravda, že zo štátneho rozpočtu dávame peniaze na muníciu, ale zbavujeme sa starej munície,“ poznamenal poslanec. Dodal, že Slovensko si nakúpi a zmodernizuje zásoby munície a zbraní. „Ide o muníciu, ktorá má 30-40 rokov,“ podotkol.

Pčolinský o tohtotýždňovej akcii, počas ktorej polícia zadržala štyri osoby pre podozrenia zo špionáže v prospech Ruska, povedal, že Slovenská informačná služba (SIS) a Vojenské spravodajstvo po nástupe nového vedenia v roku 2020 zintenzívnili práce v oblasti zahraničných spravodajských služieb.

Bývalý SIS-kár bol radový referent

Podľa poslanca minulé správy SIS poukazujú na hrozby ruských a čínskych spravodajských služieb na slovenskom území. Poslanec pripomenul, že zo štyroch zadržaných boli dve osoby obvinené.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Jeden z prepustených bol bývalý príslušník SIS. Pčolinský uviedol, že išlo o radového referenta, ktorý pracoval na strednom Slovensku a nemal prístup k informáciám, ktoré by Rusov mohli zaujímať.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko by sa nemalo hlúpo zbaviť systému S-300, myslí si Pčolinský, ale Ukrajina potrebuje pomoc © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: