Rusko opäť používa hlad ako zbraň, upozornil minister Káčer počas spomienky na obete hladomoru na Ukrajine

26.11.2022 (Webnoviny.sk) – Hoci utrpenie počas hladomoru bolo nesmierne, nedokázalo zlomiť ducha ukrajinského národa. Uviedol minister zahraničných vecí SR Rastislav Káčer pri sobotňajšej spomienke na milióny obetí hladomoru, ktoré si predovšetkým na Ukrajine vyžiadala stalinská politika medzi rokmi 1932 až 1933.

Ukrajinci ukazujú odvahu

„Podobnú odvahu Ukrajincov vidíme aj dnes, napriek tomu, že čelia vojenskej agresii, deportáciám a ničeniu ich majetku,” povedal Káčer.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ako v tlačovej správe informuje rezort zahraničných vecí, podľa šéfa slovenskej diplomacie sa Rusko nedokázalo vyrovnať s minulosťou sovietskej diktatúry a opäť používa hlad ako zbraň.

Dodal, že opäť ide o nevinných ľudí, ktorí sú ohrození nedostatkom potravín, a to predovšetkým na blízkom východe či v Afrike.

„Civilizovaný svet takéto konanie odsudzuje. Je dôležité vyvinúť maximálne úsilie, aby sa zabránilo podobným tragédiám,” zdôraznil Káčer.

Odhady počtu obetí sa rôznia

Taktiež pripomenul úlohu svetového spoločenstva pri sprostredkovaní tzv. obilnej dohody, ktorá umožnila vývoz potravín z ukrajinských prístavov, či rolu Európskej únie pri spustení koridorov solidarity, ktoré vedú aj cez Slovensko.

„Komunistický režim spôsobil smrť niekoľkých miliónov Ukrajincov, väčšinou roľníkov a ich rodín, ktorí odporovali násilnej kolektivizácii poľnohospodárstva. Odhady počtu obetí sa rôznia, zväčša sa pohybujú od tri a pol do desiatich miliónov,” dodal Káčer.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Hladomor, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko opäť používa hlad ako zbraň, upozornil minister Káčer počas spomienky na obete hladomoru na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: