Odsúdení nástenkári Janušek a Štefanov sa vo štvrtok postavia pred súd, exministri sa dožadujú prepustenia na slobodu

20.3.2022 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd SR vytýčil na štvrtok (24. marca) verejné zasadnutie, na ktorom bude rozhodovať o dovolaniach bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja Mariána Janušeka a Igora Štefanova, právoplatne odsúdených v kauze „nástenkový tender”.

Machinácie pri verejnom obstarávaní

V prípade oboch exministrov za Slovenskú národnú stranu (SNS) NS SR na verejnom zasadnutí v novembri 2018 potvrdil verdikt o vine, ktorý vyniesol ešte v roku 2017 Špecializovaný trestný súd.

V prípade Janušeka však odvolací súd znížil pôvodne uložený test o rok, vymerali mu tak 11 rokov vo väzení. Štefanovovi ponechal najvyšší súd trest deväť rokov, pričom obaja zároveň dostali finančný trest 30 000 eur a zákaz päť rokov pôsobiť vo verejných funkciách.

Podľa súdov boli Janušek a Štefanov vinní, pretože vytvorili v rámci verejného obstarávania na reklamné služby podmienky pre vopred vybraného uchádzača a znemožnili účasť ďalších súťažiacich. Tým sa dopustili machinácie pri verejnom obstarávaní spolupáchateľstvom a Janušek aj zneužívania právomocí verejného činiteľa.

Tender pre spriaznené osoby

Prokuratúra v tomto prípade v súvislosti s machináciami pri verejnom obstarávaní obžalovala päť osôb vrátane dvoch bývalých ministrov. Ďalšími obžalovanými v prípade boli Radoslav Behul, Tomáš Labay a Zdenka Kudláčová.

Túto trojicu ŠTS v roku 2017 oslobodil, pričom v prípade ministerských úradníkov Behula a Labaya verdikt potvrdil aj odvolací súd.

Vec referentky verejného obstarávania Kudláčovej NS SR na Špecializovaný trestný súd vrátil a ten jej neskôr uložil trest tri roky väzenia s podmienečným odkladom na štyri roky.

Kauza SNS-károv

Prípad sa stal v roku 2007. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja vtedy zverejnilo oznam o tendri na reklamné služby v hodnote 3,6 miliardy vtedajších korún len obmedzeným spôsobom. Ponuku zaslalo len jedno konzorcium, ktoré následne vyhralo.

Dvoch ministrov za SNS stála kauza postupne kreslo, najskôr Janušeka a neskôr aj Štefanova, ktorý ho nahradil. Tender po čase zrušili, konzorcium však na ňom údajne stihlo zarobiť viac ako tri milióny eur. Bývalí ministri sú momentálne vo výkone trestu.

Viac k témam: Kauza nástenkový tender, Súdy, Väzba, Vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Odsúdení nástenkári Janušek a Štefanov sa vo štvrtok postavia pred súd, exministri sa dožadujú prepustenia na slobodu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: