Nízke ruské platy sú cez vojnu ešte horšie, operátor výroby zarobí štyrikrát menej ako na Slovensku

19.3.2022 (Webnoviny.sk) – Ruské priemerné platy boli oproti európskym výrazne nižšie už pred vojnou na Ukrajine. Mzdové rozdiely sa pritom aktuálne výrazne prehĺbili. Ak by sa ruskí zamestnanci a zamestnankyne rozhodli zameniť si svoju výplatu na eurá, dostali by dnes až o zhruba štvrtinu menej ako pred vypuknutím vojny na Ukrajine.

Prepad platu o takmer 100 eur

Oslabenie národnej meny možno sledovať aj v Českej republike, Poľsku a Maďarsku. Ukazuje to analýza medzinárodného portálu Paylab.com, ktorý sleduje priemerné platy v rôznych štátoch sveta. Portál patrí do portfólia spoločnosti Profesia.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Priemerný plat ruského výrobného operátora predstavoval ešte 20. februára tohto roka 367 eur v hrubom. Po vojne sa jeho hodnota prepadla takmer o 100 eur. Platy ruských operátorov výroby sú dnes až štyrikrát nižšie, ako je priemerný plat týchto zamestnancov na Slovensku. Priemerná hrubá mzda u nás predstavuje podľa Platy.sk 1 144 eur v hrubom.

Oproti obdobiu pred vojnou na Ukrajine si pohoršili aj naši susedia patriaci do Vyšehradskej štvorky. Fakt, že spomedzi spoločenstva sú najvyššie priemerné zárobky v Českej republike, však tieto okolnosti nezmenili. Podobné platy ako výrobná pracovná sila majú v Rusku aj ľudia na pozícii sekretárky. Kým pred vojnou išlo v prepočte o 365 eur, dnes je to už iba 268 eur v hrubom.

Zhoršené vyhliadky na štúdium či nákupy v zahraničí

Java programátor alebo programátorka v Rusku zarábali pred vojnou v prepočte takmer 1 000 eur v hrubom. Hodnota mzdy sa tak v Európe za krátky čas prepadla až o 263 eur hrubom a dnes predstavuje len 732 eur. Nízke priemerné platy a následný obrovský prepad rubľa izolujú ruské obyvateľstvo od zvyšku sveta. Ruským pracovníkom a pracovníčkam sa do budúcna výrazne komplikujú možnosti na zahraničné nákupy, cestovanie mimo krajiny alebo napríklad vyhliadky na štúdium v zahraničí, tvrdí spoločnosť Profesia.

Portál Paylab.com patrí do portfólia spoločnosti Profesia a zastrešuje platové portály v rôznych krajinách Európy, Ázie a Afriky. Analýza neukazuje zmeny výšky platov, ktoré dostávajú pracovníci a pracovníčky každý mesiac, ale zníženie ich hodnoty voči euru vďaka zmeneným konverzným kurzom.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Platy, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Nízke ruské platy sú cez vojnu ešte horšie, operátor výroby zarobí štyrikrát menej ako na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: