Najvyšší súd SR bude prejednávať odvolania dvojice mužov odsúdených v kauze Judáš

20.3.2022 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd SR vytýčil na stredu 23. marca verejné zasadnutie s bývalým šéfom kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Petrom G. a bývalým policajtom Ladislavom V.

Tých Špecializovaný trestný súd v Pezinku v októbri minulého roku uznal za vinných z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.

Dostali aj peňažné tresty

Petrovi G. v tejto súvislosti uložil súd trest 11 rokov väzenia v ústave so stredným stupňom stráženia. Dostal tiež peňažný trest 50-tisíc eur. V prípade, že by ho nezaplatil, súd určil náhradný trest 15 mesiacov väzenia.

Ladislavovi V. zase súd vymeral trest desať rokov väzenia v ústave so stredným stupňom stráženia a peňažný trest 40-tisíc eur. Ak by ho nezaplatil, náhradný trest je v jeho prípade jeden rok väzenia.

V prípade oboch obžalovaných určil súd ochranný dohľad po dobu dvoch rokov. Ladislavovi V. má tiež v prospech štátu prepadnúť auto.

Obaja obžalovaní sa proti verdiktu na mieste odvolali. Najvyšší súd mal o ich odvolaniach rozhodnúť už začiatkom marca, verejné zasadnutie však zrušili, keďže jeden z obžalovaných ochorel na COVID-19.

Žiadali úplatok štyristotisíc eur

Podľa obžaloby Peter G. a Ladislav V. žiadali úplatok 400-tisíc eur od podnikateľa Dušana Bočkaya za uvoľnenie jeho zablokovaného firemného majetku zo strany Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS).

Ten mal po zaplatení uvoľniť bývalý šéf KÚFS Ľudovít Makó. Prvých 200-tisíc eur zaplatil podnikateľ pred zrušením predbežného opatrenia, potom prípad oznámil na polícii.

Peter G. a Ladislav V. boli zadržaní a obvinení v rámci kauzy Judáš zameranej na korupciu predstaviteľov bezpečnostných zložiek. Pôvodne v rámci tejto kauzy stíhali aj bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Po jeho smrti však stíhanie zastavili.

Ďalší obvinení, konkrétne bývalý námestník riaditeľa SIS Boris Beňa a viceprezident finančnej správy Daniel Čech, uzavreli s prokurátorom dohody o vine a treste, ktoré súdy schválili.

Viac k témam: Kauza Judáš
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd SR bude prejednávať odvolania dvojice mužov odsúdených v kauze Judáš © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: