Košice otvorili v podzemí Hlavnej ulice novú expozíciu mestského opevnenia, k videniu sú aj 3D archeomodely

20.3.2022 (Webnoviny.sk) – Mesto Košice otvorilo v priestoroch archeologického múzea Dolná brána v podzemí Hlavnej ulice novú expozíciu mestského opevnenia v Košiciach.

Interaktívnu expozíciu, ktorá v sebe zahŕňa viaceré multimediálne prezentácie, infokiosky, špeciálne efekty, 3D archeomodely a interaktívne prvky, sa podarilo zrealizovať aj vďaka finančnej podpore vo výške 180-tisíc eur od maďarského ministerstva zahraničných vecí a obchodu v rámci projektu Živá história.

Mesto Košice uskutočnilo viaceré stavebno-technické úpravy za viac ako 200-tisíc eur. Informoval o tom magistrát mesta Košice.

Historický príbeh spolupráce

„Dolná brána je priestor, ktorý Košičania dlhodobo poznajú ako stretávací bod. Pevne verím, že sa stane aj kultúrnym centrom, ktoré bude predstavovať unikátnu históriu Košíc moderným a lákavým spôsobom. Naše opevnenie je historickým príbehom spolupráce Slovákov, Maďarov a Nemcov. Prepája v sebe tie najvýznamnejšie panovnícke dynastie a postavy uhorskej histórie. Sme na ňu hrdí a chceme, aby sa o nej mohlo dozvedieť čo najviac návštevníkov, ktorí sa tam potom budú radi vracať,” uviedol primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

V rámci stavebných prác vykonali rekonštrukciu jestvujúcich konštrukcií ako napr. stabilizácia a sanácia kamenného muriva, oprava a domurovanie klenby, sanácia betónových konštrukcií, sanácia kovových konštrukcií – zábradlie schodov, vstupná mreža, mreža pri únikovom východe, nosná konštrukcia a zábradlie lávky, kovová brána, sanácia drevených konštrukcií.

Doplnili sa nové konštrukcie o kovové zábradlia alebo vitríny na prezentáciu archeologických nálezov.

Plánujú rekonštrukciu nosnej dosky

Prišlo aj k výmene elektroinštalácie, svietidiel, osvetlenia vitrín a exponátov. Pribudla aj šikmá a dopravná,  plošina, aby múzeum mohli navštíviť aj ľudia na vozíku.

V pláne je aj komplexná rekonštrukcia nosnej železobetónovej dosky v priestore od Dolnej brány až po križovatku Hlavná – Rooseveltova, ktorá má vážne narušenú statiku a do týchto priestorov zateká.

Odhadované náklady tejto rekonštrukcie majú byť okolo dvoch miliónov eur. Prevádzkovateľom múzea na Dolnej bráne majú byť Košické kultúrne centrá K13.

Viac k témam: Dolná brána, Expozícia, Hlavná ulica, mestské opevnenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Košice otvorili v podzemí Hlavnej ulice novú expozíciu mestského opevnenia, k videniu sú aj 3D archeomodely © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: