Na Veľkonočný pondelok sa alkoholom priotrávilo rekordne veľa ľudí, po bujarej šibačke skončili na výplachu žalúdka

19.4.2022 (Webnoviny.sk) – Počas veľkonočného pondelka (18. apríla) ošetrili záchranári 76 pacientov s ťažkou otravou alkoholom. Ako informovala hovorkyňa Záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky (ZZS SR) Alena Krčová, ide o najvyšší počet zásahov k opitým pacientom za posledné roky.

Medzi opitými neboli deti

Vlani si v tento deň pomoc záchrannej zdravotnej služby vyžadovalo osem osôb intoxikovaných alkoholom, rok predtým to bolo 11, v roku 2019 evidovali 23 a v roku 2018 presne 15 osôb. Krčová podotkla, že na rozdiel od minulých rokov však neboli medzi opitými pacientmi deti.

Záchranári v pondelok absolvovali 1 453 zásahov. Najviac ich bolo v Prešovskom kraji, kde potrebovalo pomoc 254 osôb a naopak, najmenej v Trnavskom kraji, kde evidovali 130 zásahov.

Prejedanie sa alebo nesprávne diétovanie

K najčastejším diagnózam patrilo sťažené dýchanie, bolesti brucha a zhoršenie zdravotného stavu u pacientov s kardio-vaskulárnymi ochoreniami.

„Práve bolesti brucha patria k tradičným príčinám volaní na tiesňovú linku 155 počas sviatkov. Najčastejšie sú spôsobené diétnou chybou alebo prejedaním sa,“ vysvetlila Krčová.

Viac k témam: Otrava alkoholom, Veľká noc, Záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk – Na Veľkonočný pondelok sa alkoholom priotrávilo rekordne veľa ľudí, po bujarej šibačke skončili na výplachu žalúdka © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: