Ministerstvo hospodárstva potrebuje pre uhrádzanie nákladov na Expo v Dubaji presúvať finančné prostriedky

7.3.2022 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo hospodárstva SR potrebuje pre bezproblémové uhrádzanie nákladov v súvislosti s účasťou Slovenska na svetovej výstave Expo v Dubaji presúvať finančné prostriedky.

Návrh už rezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania. Celkový rozpočet bol pritom po úpravách stanovený na viac ako 8,741 mil. eur, jeho výška sa meniť nebude.

„Schválením presunu výdavkov medzi kapitálovými a bežnými a zvýšením rozpočtu bežných výdavkov v rámci kapitoly rezortu hospodárstva nepríde k ďalšiemu zvyšovaniu rozpočtu na Svetovú výstavu Expo. Ide o rozpočtové operácie, ktorými sa zabezpečí použitie v minulých rokoch nevyčerpaných prostriedkov v aktuálnom rozpočtovom roku. Návrhom sa zabezpečí dostatočný objem finančných prostriedkov na úhradu výdavkov súvisiacich s výstavou,” potvrdilo pre agentúru SITA ministerstvo.

Návrh na zvýšenie limitu bežných výdavkov

V závere minulého roka boli v rozpočte rezortu hospodárstva viazané výdavky určené na Expo Dubaj vo výške takmer 1,13 mil. eur. V aktuálnom roku z nich bolo do rozpočtu kapitoly ministerstva uvoľnených necelých 71 tisíc eur. Rozdiel v objeme viac ako 1 mil. eur je predmetom predkladaného materiálu.

Z prostriedkov štátneho rozpočtu bolo zároveň v rokoch 2020 – 2021 na zabezpečenie účasti Slovenska na výstave vyčerpaných takmer 6,2 mil. eur.

„Návrh na zvýšenie limitu bežných výdavkov kapitoly v sume 817 tis. eur sa predkladá z dôvodu, že v rokoch 2020 – 2021 rezort nevyčerpal rozpočtované bežné výdavky v uvedenej výške, nakoľko prišlo k posunu verejného obstarávania a následnej fakturácie,” uvádza ministerstvo.

Peniaze chcú využiť na rôzne práce

Bežné výdavky budú v roku 2022 použité najmä na interiérové práce súvisiace s demontážou exponátov, technológií a zariadenia, úhradu dodatku k nájomnej zmluve s organizátorom v súvislosti s využívaním dodatočných priestorov, dopravu exponátov a zariadenia na Slovensko, ako aj na financovanie zmluvných výdavkov za agentúrne služby.

Podstatná časť výdavkov bude hradená z kapitálových výdavkov viazaných v roku 2021, časť bude hradená zo zostatku prostriedkov na bankovom účte zriadenom priamo v Dubaji.

Výstavu posunula pandémia

Výstava sa pôvodne mala konať od 20. októbra 2020 do 10. apríla 2021. V dôsledku pandémie COVID-19 prijali organizátori rozhodnutie o ročnom odklade a Expo Dubaj sa tak koná v novom termíne od 1. októbra 2021 do 31. marca 2022.

Expo Dubaj je tzv. „veľké Expo“, ktoré trvá šesť mesiacov a koná sa iba raz za päť rokov. Účasť na ňom potvrdilo 193 krajín a organizátori očakávajú 25 miliónov návštev.

Viac k témam: EXPO Dubaj
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo hospodárstva potrebuje pre uhrádzanie nákladov na Expo v Dubaji presúvať finančné prostriedky © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: