Mimovládka päť rokov nedostala informácie o predraženom predsedníctve v EÚ, je to veľa aj podľa ústavného súdu

23.3.2022 (Webnoviny.sk) – Ústavný súd SR potvrdil, že čakať päť rokov na informácie v kauze predraženého slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie je neprimerane veľa. Projektová a office koordinátorka Transparency International Slovensko (TIS) Kristína Kroková dodala, že organizácia sa na ústavný súd obrátila vlani po viac ako štyroch rokoch čakania.

Advokát Vladimír Janíček z advokátskej kancelárie Janíček Legal s. r. o., ktorý TIS v predmetnom spore zastupoval priblížil, že ústavný súd prvýkrát vo svojej histórii konštatoval, že základné právo na informácie má aj časový rozmer. Navyše v prípade, keď má základné právo na informácie praktický význam pre bežných ľudí, musia súdy o týchto druhoch sporov rozhodovať prioritne, a nie až po niekoľkých rokoch.

Pomoc v prospech verejnej kontroly

TIS považuje toto rozhodnutie Ústavného súdu za dôležité tiež preto, že v budúcnosti môže pomôcť aj ďalším aktívnym občanom, médiám či organizáciám pri ich krokoch a argumentácii v prospech verejnej kontroly. „Na druhej strane, ústavný súd síce prikázal najvyššiemu správnemu súdu konať, ale na samotné požadované informácie si stále musíme počkať. Opäť sa tým ukazuje, že vymožiteľnosť infozákona je slabá a pri plánovanej novelizácii by malo byť prioritou sa týmto problémom vážne zaoberať. V opačnom prípade je účinná verejná kontrola, pri takýchto prieťahoch, prakticky nemožná,“ dodal právnik TIS Ján Ivančík.

Koncom roka 2016 sa vďaka vtedajšej zamestnankyni ministerstva zahraničných vecí Zuzany Hlávkovej prevalila kauza predraženého slovenského predsedníctva v Rade EÚ, ktorého symbolom sa stala Agentúra Evka. Okrem nej získala od rezortu zahraničných vecí vedeného nominantom strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Miroslavom Lajčákom zákazku za 240-tisíc eur na zabezpečenie sprievodných podujatí aj bratislavská spoločnosť Redhouse promotion. Tá podľa informácií novinárov sídlila v rodinnom dome vtedajšieho organizátora kampaní politickej strany Smer-SD Igora Kováča.

SÚZA žiadosť o informácie zamietla

Vzhľadom na podozrenia a netransparentný prístup Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) pri vysvetľovaní kauzy sa TIS obrátila začiatkom roka 2017 aj na dcérsku organizáciu ministerstva Správa účelových zariadení (SÚZA), ktorá kontrakt uzatvorila. Cez infozákon si TIS vyžiadala informácie, aké ponuky boli vyhodnocované, kto ich predložil, ktoré firmy štátna príspevková organizácia oslovila a podľa čoho vybrali spoločnosť Redhouse promotion.

Kroková podotkla, že SÚZA najprv žiadosť odignorovala, následné odvolanie zamietla. Z tohto dôvodu sa TIS obrátila na súd. „Krajský súd v Bratislave rozhodol koncom roka 2020 v náš prospech, voči čomu podala SÚZA kasačnú sťažnosť. Spor zostal istý čas ležať na stole najvyššieho súdu a po vytvorení Najvyššieho správneho súdu SR sa presunul tam. Ani dnes, po piatich rokoch, stále nemáme právoplatné rozhodnutie, nieto ešte požadované informácie,“ zhodnotil priebeh sporu riaditeľ TIS Michal Piško.

Viac k témam: Slovenské predsedníctvo v EÚ
Zdroj: Webnoviny.sk – Mimovládka päť rokov nedostala informácie o predraženom predsedníctve v EÚ, je to veľa aj podľa ústavného súdu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: