Matovič narazil na Krajniaka, kameňom úrazu sa stalo navrhované rozširovanie právomoci výborom

10.4.2022 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR zásadne nesúhlasí s návrhom na posilnenie právomoci výborov pre makroekonomické a daňové prognózy.

Rezort to odkázal ministerstvu financií v zásadnej pripomienke k Národnému programu reforiem SR na rok 2022. Upozorňuje na to, že v aktuálnom zložení nemajú v týchto výboroch zastúpenie dotknuté výdavkové rezorty.

Prehodnocovanie výdavkových prognóz

„Naopak, sú v nich nadproporčne zastúpení predstavitelia súkromného bankového sektora, ktorých špecializácia nemusí byť v súlade s odbornými nárokmi na komplexný odhad výdavkovej stránky rozpočtu viacerých kľúčových rezortov,” argumentuje ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Rezort vedený ministrom Milanom Krajniakom (Sme rodina) zároveň nepovažuje za realistickú a účelnú snahu o vytvorenie jediného orgánu rozhodujúceho o hodnovernosti prognóz výdavkov viacerých vecne odlišných rezortov.

Pôsobnosť nezávislých výborov

Podľa Národného programu reforiem SR na rok 2022 by sa mala rozšíriť pôsobnosť nezávislých výborov pre makroekonomické a daňové prognózy pre makroekonomické a daňové prognózy a posilniť nezávislosť Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Okrem projekcie vývoja ekonomiky a daňových príjmov sa majú výbory zameriavať aj na odhad nedaňových príjmov a vybraných výdavkov rozpočtu verejnej správy, ktorých vývoj je úzko prepojený na ekonomický vývoj.

Transparentnejšia príprava rozpočtu

Proces rozširovania pôsobnosti výborov sa začal už na jar minulého roka prognózou vybraných nedaňových príjmov a sociálnych dávok.

S postupným rozširovaním ich objem celkovo vo februárovej daňovej prognóze dosiahol vyše 10 miliárd eur. Rozširovaním pôsobnosti výborov chce rezort financií zabezpečiť transparentnejšiu prípravu a presnejší odhad vývoja rozpočtu.

Viac k témam: Právomoci, Reforma, Štátny rozpočet
Zdroj: Webnoviny.sk – Matovič narazil na Krajniaka, kameňom úrazu sa stalo navrhované rozširovanie právomoci výborom © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: