Ďalší pokus o začiatok obnoveného procesu v kauze vraždy Kuciaka by mal byť vo štvrtok

10.4.2022 (Webnoviny.sk) – Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku by sa vo štvrtok (14. apríla) mal opätovne pokúsiť začať prejednávať obnovený proces v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a ďalších skutkov.

Prvé pojednávanie bolo v tejto veci vytýčené už na 28. februára, odvtedy však prišlo len na riešenie námietok zaujatosti voči sudcom.

Prokurátor namietal sudcov

Naposledy prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal koncom marca sťažnosť proti uzneseniu ŠTS, podľa ktorého sudcovia Ružena Sabová a Rastislav Stieranka nie sú vylúčení z úkonov trestného konania.

O námietke má rozhodnúť Najvyšší súd SR (NS SR) v najbližšom čase. O nevylúčení dvojice sudcov rozhodol senát ŠTS zložený z nich dvoch a tretieho člena Jozefa Piknu v pomere hlasov 3:0.

ÚŠP námietku odôvodňoval rozhodnutím NS SR o vylúčení sudkyne Pamely Záleskej v danej trestnej veci. Obaja sudcovia totiž rozhodovali v senáte, ktorý uznal za vinného z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy vykonávateľa samotného skutku Miroslava Marčeka.

Vylúčenie Pamely Záleskej

Podstatou námietky bol podľa prokuratúry podrobný opis konania dvoch obžalovaných, ktorí zatiaľ neboli právoplatne uznaní za vinných v odsudzujúcom rozsudku nad Miroslavom Marčekom, teda procesne obdobná situácia, ktorá viedla k vylúčeniu sudkyne Záleskej vo vzťahu k odsúdeniu Zoltána Andruskóa. Záleskú na pojednávaní 28. augusta namietla obhajoba obžalovaného Mariana Kočnera.

Najvyšší súd v júni 2021 zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020 v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Senát zároveň vrátil konanie na ŠTS, ktorý má opätovne prejednať obžalobu voči Kočnerovi a Alene Zsuzsová.

Súd konal predčasne

Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení dvojice obžalovanej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol.

Súd zároveň k obnovenému procesu pripojil obžalobu v prípade príprav vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. V tejto veci čelia obžalobe okrem Mariana K. a Aleny Zs. aj Tomáš Szabó, Dušan Kr. a bosniansky občan Darko D.

Viac k témam: Súdy, Vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk – Ďalší pokus o začiatok obnoveného procesu v kauze vraždy Kuciaka by mal byť vo štvrtok © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: