Kráľovná Alžbeta II. je druhou najdlhšie vládnucou panovníčkou v dejinách

13.6.2022 (Webnoviny.sk) – Britská kráľovná Alžbeta II. sa stala druhým najdlhšie vládnucim monarchom v dejinách. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

K pondelku strávila na tróne 70 rokov a 127 dní, čo je druhé najdlhšie obdobie za francúzskym panovníkom Ľudovítom XIV., ktorý sa stal kráľom už ako štvorročný. Alžbeta v nedeľu vyrovnala a v pondelok predbehla thajského kráľa Phúmiphona Adunjadéta, ktorý zomrel v roku 2016.

Počas minulého víkendu sa v Spojenom kráľovstve uskutočnili štvordňové oslavy „platinového jubilea“, teda 70 rokov panovania Alžbety II. Deväťdesiatšesťročná panovníčka pritom oficiálne dosiahla 70 rokov vlády už 6. februára.

Titul najdlhšie vládnucej panovníčky suverénneho štátu získa, ak bude stále na tróne aj v máji 2024, konštatuje BBC s tým, že Ľudovít XIV. vládol 72 rokov a 110 dní v rokoch 1643 až 1715. On sám však začal oficiálne panovať až v roku 1661. Kráľovná nastúpila na trón ako 25-ročná, po smrti jej otca 6. februára 1952.

V septembri 2015 sa Alžbeta stala najdlhšie vládnucou britskou panovníčkou, keď prekonala kráľovnú Viktóriu. V ten deň sa stala aj najdlhšie vládnucou ženou na svete v dejinách. Ďalšie rekordy, ktoré jej patria, sú napríklad aj najstaršia vládnuca kráľovná v dejinách a vôbec najstarší britský monarcha.

Fotogaléria: Alžbeta II.

Viac k témam: panovníčka, Výročie
Zdroj: Webnoviny.sk – Kráľovná Alžbeta II. je druhou najdlhšie vládnucou panovníčkou v dejinách © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: