Krajský súd v Prešove nesúhlasí s aktuálnym návrhom súdnej mapy, ktorý diskriminačne likviduje región

25.3.2022 (Webnoviny.sk) – Nesúhlas s neformálnymi politickými vyjednávaniami o budúcnosti slovenského súdneho systému vo svojom piatkovom stanovisku vyjadrilo vedenie Krajského súdu v Prešove.

Zároveň požiadali poslancov Národnej rady SR (NR SR), aby nepodporili aktuálny návrh reformy, tzv. súdnej mapy, respektíve taký, ktorý zmarí účel a cieľ reformy.

Diskriminačná likvidácia regiónu

Ako vo vyhlásení vedenia Krajského súdu v Prešove uviedla jeho predsedníčka Anna Kovaľová, ministerstvo spravodlivosti a poslancov NR SR žiadajú, aby sa nezasadzovali za taký návrh súdnej mapy, ktorý diskriminačne likviduje jeden slovenský región v prospech iného.

„Zdôrazňujeme, že v prípade prešovského regiónu, ktorý je populáciou najväčší a je jedným z najväčších i rozlohou, návrh zmien obsahuje najvyšší počet zrušených súdov, vrátane zrušenia samostatného odvolacieho súdu, ktorý má svoju históriu a jednoznačné opodstatnenie v riadnom pôsobení v rámci justičného systému. Napokon, i z pohľadu číselných ukazovateľov, je Krajský súd v Prešove dlhodobo súdom s najvyšším počtom vecí pripadajúcich na jedného sudcu a rovnako s najvyšším priemerným výkonom rozhodovacej činnosti,“ zdôraznila Kovaľová, ktorej stanovisko agentúre SITA sprostredkovala hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová.

Pozitívne smerovanie súdnictva je ohrozené

Znepokojenie nad neprehľadným a netransparentným legislatívnym procesom reformy, ktorý svojím priebehom spochybňuje pozitívne smerovanie moderného slovenského súdnictva, vyjadrila aj Základná organizácia Odborového zväzu justície (OZJ) v SR pri Krajskom súde v Prešove.

Tá upozornila na hroziacu skutočnosť, že Prešovský samosprávny kraj je v znení ostatného pozmeňujúceho návrhu, ktorý sa objavil v tomto týždni, najviac postihnutý navrhovanou súdnou reformou, a to stratou štyroch okresných súdov. Navyše aj stratou samostatnej pôsobnosti krajského súdu.

Odvolávajú sa pritom na veľkosť kraja, ktorý je počtom obyvateľov najväčším na Slovensku, má 665 obcí, z toho 23 miest a v súčasnosti až deväť z jeho 13 okresov patrí medzi najmenej rozvinuté okresy.

„So svojím postojom a stanoviskom Základnej organizácie OZJ v SR pri Krajskom súde v Prešove sme oboznámili ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, Súdnu radu SR a ďalšie justičné orgány, tiež Úrad pre štátnu službu,“ uviedla Petrufová.

Viac k témam: Reforma súdnictva, Sudcovia, Súdna mapa
Zdroj: Webnoviny.sk – Krajský súd v Prešove nesúhlasí s aktuálnym návrhom súdnej mapy, ktorý diskriminačne likviduje región © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: