Korčok vymenoval nových členov Slovenskej komisie pre UNESCO, minister poukázal na jej dôležitosť

26.4.2022 (Webnoviny.sk) – Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) v utorok otvoril zasadnutie Slovenskej komisie pre UNESCO a odovzdal menovacie dekréty prítomným členom komisie. Tá je poradným orgánom vlády SR a tvoria ju experti na jednotlivé programy UNESCO. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Rozvoj slovenskej spoločnosti

UNESCO podľa Korčoka poskytuje veľa podnetov pre rozvoj slovenskej spoločnosti, a to napríklad v oblasti vzdelávania, kultúry, vedy, ochrany životného prostredia, umelej inteligencie, a tiež v oblasti bezpečnosti novinárov a slobody tlače.

„Hľadajme spôsoby, ako tieto príležitosti čo najefektívnejšie využiť pre zveľaďovanie našej krajiny, ale aj šírenie porozumenia a tolerancie v našej spoločnosti,“ vyhlásil minister.

Dôvody vzniku UNESCO

Korčok na zasadnutí komisie tiež poukázal na dôležitosť UNESCO v dnešnej dobe a tiež dôvody jej vzniku. „Minulý rok sme si pripomenuli 75. výročie vzniku UNESCO. Vtedy nikoho z nás nenapadlo, aký krehký môže byť mier a porozumenie medzi národmi. Dnes to vnímame v úplne iných súvislostiach, ktoré nás nútia premýšľať nad tým, ako v praxi napĺňať slová z preambuly Ústavy UNESCO: ‚Keďže vojny začínajú v mysliach mužov a žien, obrana mieru sa musí budovať práve v mysliach ľudí.’, povedal.

Slovenskej komisii pre UNESCO predsedá minister zahraničných vecí. Komisiu ďalej tvoria experti na jednotlivé programy UNESCO, ako aj zástupcovia relevantných rezortov a inštitúcií pôsobiacich v UNESCO agendách. Celkovo má 20 členov, dve sekcie – vzdelávaciu a kultúrnu a sedem výborov.

Zdroj: Webnoviny.sk – Korčok vymenoval nových členov Slovenskej komisie pre UNESCO, minister poukázal na jej dôležitosť © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: