Humanitárny konvoj Červeného kríža už cestuje do Mariupoľa, dostal bezpečnostné záruky od všetkých strán v konflikte

1.4.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 1. apríla, 11:18

Konvoj Medzinárodného výboru Červeného kríža (ICRC) na Ukrajine opustil mesto Zaporižžia a smeruje k Mariupoľu, po tom ako dostal bezpečnostné záruky od všetkých strán v konflikte.

Primárnym cieľom malého konvoja pozostávajúceho z troch vozidiel by malo byť sprostredkovanie a sprievod evakuácie civilistov z obliehaného mesta prostredníctvom autobusov poskytnutých ukrajinskou vládou. Tím by chcel zvládnuť operáciu v rámci dňa a dúfa, že dosiahne autobusy, ktoré vyšli pred ním, informuje spravodajský portál BBC.

Zúfalo dôležitá cesta

Cesta do Mariupoľa je podľa Červeného kríža „zúfalo dôležitá“, keďže tam uviazli desaťtisíce obyvateľov, ktorí čelia neprestajnému bombardovaniu zo strany ruských síl.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Nie je však isté, že sa misia skončí úspechom. Predošlé pokusy o zriadenie humanitárnych koridorov nevyšli, pretože nevydržal dohodnutý pokoj zbraní.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

V Mariupole uviazlo množstvo civilistov

Do obliehaného mesta na juhu Ukrajiny, kde uviazli desaťtisíce ľudí, smerovalo päť podporných vozidiel a dva nákladiaky s pomocou.
Červený kríž tiež dúfa, že dohliadne na evakuáciu obyvateľov z Mariupoľa autobusmi poskytnutými ukrajinskou vládou. Tieto autobusy, ktorých je viac ako 40, vyšli pred tímom ICRC, ale podľa ukrajinských zdrojov ich zastavili v meste Berďansk na Rusmi kontrolovanom území.

Rusi vyrabovali humanitárnu pomoc

Objavili sa správy, že ruskí vojaci vyplienili pomoc z niektorých autobusov. Malý počet autobusov sa nezávisle vrátil do Zaporižžia s civilistami, ktorí utiekli z iných Ruskom kontrolovaných oblastí.

Nie je jasné, ako bude 30 zostávajúcich autobusov v Berďansku pokračovať, či už s dohľadom ICRC alebo bez neho.

Viac k témam: Humanitárna pomoc, Medzinárodný výbor Červeného kríža (ICRC), rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Humanitárny konvoj Červeného kríža už cestuje do Mariupoľa, dostal bezpečnostné záruky od všetkých strán v konflikte © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: