Hoci sa už Kanaďan McKeever cíti starý, vyrovnal 16. zlatou medailou paralympijský rekord

13.3.2022 (Webnoviny.sk) – Kanaďan Brian McKeever sa stal spoludržiteľom paralympijského rekordu v počte zlatých medailí. Zrakovo znevýhodnený bežec na lyžiach sa v predposledný deň zimných paralympijských hier v Pekingu dočkal šestnástej zlatej medaily, získal ju na strednej vzdialenosti na 12,5 km.

Spoločne s navádzačom Grahamom Nishikawom zvíťazili s náskokom 52 sekúnd pred Švédom Zebastianom Modinom a jeho pomocníkom Emilom Jönssonom Haagom. Tretí skončil s vyše minútovým odstupom Ukrajinec Dmytro Suiarko s Oleksandrom Nikonovyčom.

Vyrovnanie rekordu

Brian McKeever so 16 zlatými vyrovnal rekord nemeckého zjazdára Gerda Schönfeldera, ktorý ukončil kariéru už pred 11 rokmi. McKeever má na konte dovedna 20 medailí zo ZPH, ďalších 23, z toho 19 zlatých získal na majstrovstvách sveta.

Viac o téme: ZPH Zimné paralympijské hry 2022 Peking

Prvé dve zlaté na ZPH si vybojoval v Salt Lake City 2002, ďalšie dva pridal v Turíne 2006, tri vo Vancouveri 2010, tri v Soči 2014 aj Pjongčangu 2018.

Rovnako tri zlaté medaily mu pribudli aktuálne v Pekingu 2022. McKeever môže teoreticky pridať aj ďalšie rekordné zlato v nedeľňajších pretekoch štafiet, ale Kanaďania nie sú adeptmi na paralympijský titul.

Je načase skončiť

“Tento rekordný zápis pre mňa nič neznamená. Vždy som sa chcel lyžovaním baviť a rekordy sú len súčasťou toho všetkého. Nikdy som sa nezameral výlučne na ich prekonávanie,” uviedol McKeever, cituje ho portál ORF.

Štyridsaťdvaročný Kanaďan je v Pekingu na svojej šiestej paralympiáde, ale siedmy štart o štyri roky v Cortine d’Ampezzo už nepridá. “Som už starý a šedivý. Ráno sa budím s bolesťami a tiež v bolestiach si večer líham do postele. Je načase skončiť,” dodal McKeever.

Viac k témam: Rekord, Zlatá medaila, ZPH Zimné paralympijské hry 2022 Peking
Zdroj: Webnoviny.sk – Hoci sa už Kanaďan McKeever cíti starý, vyrovnal 16. zlatou medailou paralympijský rekord © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: