Hľadá Rusko zámienku na útok? Tvrdí, že má dôkazy o vývoji biologických zbraní na Ukrajine

12.3.2022 (Webnoviny.sk) – Ruský veľvyslanec pri Organizácii Spojených národov (OSN) tvrdí, že ruské sily našli dôkazy o pokuse zakryť stopy po biologických zbraniach na Ukrajine. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Vasilij Nebenzia to povedal počas rokovania Bezpečnostnej rady OSN, o ktoré požiadalo práve Rusko. Tvrdil tiež, že našli dôkazy o sieti „najmenej 30“ biologických laboratórií, ktorých cieľom bolo posilnenie viacerých „smrteľných ochorení“. Na týchto miestach podľa neho v koordinácii so Spojenými štátmi vykonávali „veľmi nebezpečné biologické experimenty“.

Tvrdenia bez dôkazov

Tieto tvrdenia však nepodložil žiadnymi dôkazmi, zatiaľ čo vysoká predstaviteľka OSN pre odzbrojovanie Izumi Nakamicu konštatovala, že OSN nevie o žiadnych programoch na výskum biologických zbraní na Ukrajine.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Spojené štáty tvrdenia Ruska označili za smiešne a zároveň upozornili, že Moskva by mohla tieto obvinenia bez dôkazov použiť na ospravedlnenie vlastného použitia podobných zbraní proti Ukrajine.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomas-Greenfield uviedla, že ruské tvrdenia sú pokusom „vytvoriť zámienku pre útok“. „Rusko sa pokúša využiť bezpečnostnú radu na legitimizáciu dezinformácií a oklamanie ľudí s cieľom ospravedlniť vojnu prezidenta Putina proti ukrajinskému ľudu,“ skonštatovala.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Žiadne laboratória na vývoj zbraní s podporou USA

Ako dodala, „Ukrajina nemá žiadny program biologických zbraní. Neexistujú žiadne ukrajinské laboratóriá na vývoj biologických zbraní podporované Spojenými štátmi. Nikde v blízkosti ruských hraníc, ani nikde inde“.

Ukrajina podľa nej má laboratóriá, ktoré sa venujú diagnostike ochorení ako je COVID-19, pričom Spojené štáty im pomáhali, aby to robili bezpečne a toto všetko sa dialo verejne.

Sú to práve Rusi, ktorí – porušujúc medzinárodné právo – dlhodobo prevádzkujú program vývoja biologických zbraní,“ dodala Thomas-Greenfield.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Hľadá Rusko zámienku na útok? Tvrdí, že má dôkazy o vývoji biologických zbraní na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: