Heger diskutoval s predsedníčkou Európskej komisie o financovaní utečeneckej krízy, Leyenová poďakovala Slovensku (foto)

3.3.2022 (Webnoviny.sk) – Svet je jednotný v odsúdení ruskej agresie a vojny na Ukrajine. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) to vyhlásil po štvrtkovom stretnutí s predsedníčkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou, ktorá pricestovala na návštevu Slovenska. Dodal, že 141 krajín agresiu Ruska na Ukrajine odmietlo.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Je to veľký signál, že ľudia, krajiny a ich občania v 21. storočí chcú mier. Pani predsedníčku som informoval o situácii na našich hraniciach. Som veľmi rád, že som mohol informovať o veľkej spolupráci štátnych zložiek s neziskovkami a cirkvami, kde sa preukazuje veľká spolupráca a solidarita,“ zdôraznil premiér.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Návšteva predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyen na Slovensku (fotografie)

Ukrajinci majú u nás dočasné útočisko

Obaja štátnici diskutovali o tom, akým spôsobom bude zabezpečené financovanie utečeneckej krízy. Finančné prostriedky sa podľa Hegera vyčlenia aj na európskej úrovni a pripravujú sa mechanizmy na to, aby boli distribuované do členských krajín Európskej únie (EÚ).

Spolupráca členských krajín bude podľa premiéra prebiehať aj v oblasti repatriácie občanov tretích krajín, ktorí z Ukrajiny prišli na Slovensko. Heger informoval, že SR prijalo legislatívu umožňujúcu Ukrajincom mať na Slovensku dočasné útočisko. Získajú ním právo na pobyt, možnosť zamestnať sa a tiež byť zdravotne poistení.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Chystajú sa alternatívy za ruské zdroje

Premiér hovoril aj o sankciách a ocenil rýchlosť, s akou krajiny dokázali v tejto veci postupovať, či je podľa neho bezprecedentné. Pripomenul časy, keď podobné rozhodnutia na európskej úrovni trvali roky.

„Posledné dni ukázali, že 27 vlád dokáže konať veľmi rýchlo, a dnes sú to dni a hodiny,“ doplnil. Heger pripomenul, že Slovensko sa nevzdáva a Ukrajinu bude aj naďalej podporovať humanitárne a tiež akýmkoľvek iným spôsobom.

Vo veci energetiky a závislosti Slovenska od Ruskej federácie v dodávkach energií premiér ozrejmil, že v rámci EÚ sa už chystajú alternatívy na to, aby Slovensko a iné krajiny nemuseli byť odkázané na ruské zdroje. Ide najmä o plyn, ropu a jadrové palivo. Heger na záver dodal, že Slovensko je na strane silných krajín a nemusí sa o seba báť. Môže sa tak plne sústrediť na pomoc Ukrajine.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojnoví utečenci na hraničnom priechode Malé a Veľké Slemence (fotografie)

Leyenová poďakovala Slovensku

Predsedníčka EK poďakovala Slovensku za to, akým spôsobom jeho občania pomáhajú Ukrajincom, ktorí utekajú pred vojnou. „Sme veľmi vďační, že sú takto vrelo vítaní a že sa im pomáha. Ďakujem aj za vôbec prvý humanitárny konvoj, ktorý sa dostal do Kyjeva, a ktorý bol zo Slovenska,“ povedala.

Zdôraznila, že teraz sú na hraniciach potrebné jednoduché procesy ich prechodu a tiež to, aby Ukrajinci dostali v EÚ perspektívu, aby mohli v krajine ostať, alebo pokračovať do ďalších krajín. Únia poskytne na pomoc utečencom ďalších 500 miliónov eur.

Dear @eduardheger, thank you and the Slovak people for your solidarity towards those in need of protection.
We are so grateful. ďakujeme. pic.twitter.com/wKAPcAqTtD

— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) March 3, 2022

Treba sa pripraviť na odvetné opatrenia z Ruska

„Je potrebné vytvoriť humanitárne koridory tak, aby mohli humanitárne konvoje bezpečne prejsť, a aby civilné obyvateľstvo mohlo opustiť Ukrajinu. Rusi musia umožniť, aby táto humanitárna pomoc mohla byť poskytnutá,“ zdôraznila.

V otázkach sankcií von der Leyenová deklarovala pripravenosť uvaliť na Rusko ďalšie, ktoré sa už teraz ukazujú ako veľmi silné. Treba sa však pripraviť na odvetné opatrenia zo strany Ruska, najmä v oblasti energetiky.

🇸🇰 Glad to meet @ZuzanaCaputova as I arrive in Slovakia to discuss the situation in Ukraine and the European Union’s response.
The EU is united and determined in its solidarity towards Ukraine. pic.twitter.com/TZFBXl8ega

— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) March 3, 2022

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Heger diskutoval s predsedníčkou Európskej komisie o financovaní utečeneckej krízy, Leyenová poďakovala Slovensku (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: