Bohatí Rusi sa snažia dostať jachty na Maldivy, oligarcha Usmanov o svoju 600-miliónovú prišiel

3.3.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 3. marca, 15:11

Ruskí oligarchovia snažia svoje superjachty ochrániť a dostať ich na súostrovie Maldivy v Indickom oceáne, ktoré nemá zmluvu so Spojenými štátmi o vydávaní osôb. Dvaja z nich to už však nestihli.

Nemecké úrady skonfiškovali ruskému miliardárovi Ališerovi Usmanovovi luxusnú jachtu v hodnote 600 miliónov dolárov. Referuje o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na magazín Forbes, podľa ktorého plavidlo Dilbar dlhé 156 metrov zadržali v Hamburgu.

Oceliarsky magnát Usmanov je jedným z 25 prominentných Rusov, na ktorých EÚ uvalila sankcie za ich väzby na ruskú vládu.

Le Maire poďakoval colníkom

Francúzske úrady zase v stredu zadržali v stredu večer jachtu, ktorú vlastní Igor Sečin, výkonný riaditeľ ruskej štátnej ropnej spoločnosti Rosneft.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Jachta kotvila v prístave La Ciotat neďaleko Marseille. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na vyhlásenie francúzskeho ministerstva financií. “Ďakujem francúzskym colníkom, ktorí presadzujú sankcie Európskej únie voči osobám blízkym ruskej vláde,“ uviedol na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter francúzsky minister financií Bruno Le Maire.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Ten začiatkom tohto týždňa oznámil, že Francúzsko zriadilo pracovnú skupinu na posúdenie finančných aktív a luxusného tovaru, ktoré vlastnia ruské osobnosti, na ktoré sa vzťahujú sankcie EÚ.

Prekvapivo rýchla reakcia Japonska

Ruským oligarchom blízkym prezidentovi Vladimirovi Putinovi zmrazí majetky aj Japonsko. Premiér Fumio Kišida vysvetlil, že pridanie oligarchov na sankčný zoznam je súčasťou kolektívneho úsilia iniciovaného Spojenými štátmi a krajinami v Európe. Japonsko už zmrazilo majetok Putinovi a popredným predstaviteľom jeho vlády.

Kišida tiež uviedol, že Japonsko prijalo kroky k odpojeniu siedmich ruských bánk od medzinárodného platobného systému SWIFT.

Japonsko bývalo so sankciami na Rusko zdržanlivé, hoci sa usiluje získať kontrolu nad niektorými Ruskom kontrolovanými ostrovmi, pre ktoré ešte formálne nepodpísali mierovú dohodu po druhej svetovej vojne. Tentokrát však Tokio zareagovalo rýchlo, keďže panujú obavy z dôsledkov ruskej invázie na Ukrajinu v Ázii.

„Ruská invázia je jednostranným pokusom zmeniť status quo silou a otriasa základmi medzinárodného poriadku nielen v Európe a Ázii,“ povedal Kišida.

(1 EUR = 1,1106 USD)

Viac k témam: Oligarchovia, rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Rusku, SWIFT, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Bohatí Rusi sa snažia dostať jachty na Maldivy, oligarcha Usmanov o svoju 600-miliónovú prišiel © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: