Európska únia musí pokračovať vo vyvíjaní tlaku na Rusko, tvrdí Heger a prišiel s návrhmi ďalších sankcií

11.3.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 11. marca 2022, 12:31

Európska únia (EÚ) musí pokračovať vo vyvíjaní tlaku na Rusko a na režim prezidenta Vladimira Putina, ktorý vykonáva agresiu na území Ukrajiny. Pred druhým dňom rokovaní na neformálnom samite vo francúzskom Versailles to povedal premiér Eduard Heger (OĽaNO).

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Včera som priniesol zoznam ďalších sankcií, ktoré by EÚ mohla zaviesť,“ povedal premiér s tým, že ich zoznam odovzdal predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej.

Sankcie majú zasiahnuť firmy a elitu

Sankcie, ktoré slovenský premiér predstavil počas neformálneho samitu vo francúzskom Versailles predsedníčke Európskej komisie, majú Ruskú federáciu zasiahnuť v oblasti ekonomiky a firiem, a tiež sú zacielené na politické a armádne elity. Vyplýva to z materiálu, ktorý má agentúra SITA k dispozícii.

Balík sankcií z hľadiska ekonomiky sa má dotknúť najväčších štátom vlastnených spoločností, ktoré obchodujú s komoditami ako zlato, diamanty, titán a hliník.

Slovenský návrh tiež odporúča odpojenie všetkých ruských a bieloruských bánk z medzinárodného platobného systému SWIFT. Požaduje tiež zákaz transakcií v rubľoch a zadržanie ruských aktív mimo územia Ruskej federácie.

Odstrihnutie sa od ruských zdrojov

Slovenský návrh odporúča uvaliť podobné sankcie, aké sú voči Rusku a Bielorusku, aj na ďalšie krajiny Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (CSTO), ktoré by sa angažovali vo vojne na Ukrajine na strane Moskvy.

SR by sa tiež malo snažiť o úplné odstrihnutie sa od ruských energetických komodít, najmä plynu. Na stole je aj návrh, aby sa medzinárodné firmy, ktoré podnikajú v Rusku, po ukončení vojnového konfliktu presunuli na Ukrajinu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Tribunál pre vojnových zločincov

Druhá časť sankcií by sa podľa SR mala zamerať na ruskú politickú, armádnu a ekonomickú elitu a jej rodiny, ktorým by nebolo umožnené dostávať víza. Armádne špičky by sa podľa návrhu mali tiež postaviť pred špecializovaný tribunál, ktorý by posudzoval vojnové zločiny.

Deti ruských elít by mali mať zákaz študovať na prestížnych európskych školách. SR tiež navrhuje zakázať Rusku účasť na olympiádach a všetkých medzinárodných športových turnajoch.

Druhý deň rokovaní vo Versailles

Európski lídri sa na piatkových rokovaniach budú zaoberať európskou obranou, bezpečnosťou a ekonomickým rastom. Na záver samitu sa Heger zúčastní na slávnostnom akte pri príležitosti Európskeho dňa pamiatky obetí terorizmu.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Rusku, SWIFT, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska únia musí pokračovať vo vyvíjaní tlaku na Rusko, tvrdí Heger a prišiel s návrhmi ďalších sankcií © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: