Čaputová: Systém S-300 nie je útočná zbraň, pomôže znížiť počet civilných obetí na Ukrajine

8.4.2022 (Webnoviny.sk) – Darovaním systému protivzdušnej obrany S-300 pomáha Slovensko znížiť počet civilných obetí tragického konfliktu na Ukrajine.

Na sociálnej sieti to napísala prezidentka Zuzana Čaputová s tým, že nejde o útočnú zbraň, ale o obranný systém, ktorý pomôže Ukrajincom chrániť sa pred raketami a strelami, ktoré zabíjajú civilné obyvateľstvo.

Na Slovensku je už systém Patriot

„A nejde ani o oslabenie našej obrany, keďže tri batérie nového systému protivzdušnej obrany Patriot už máme niekoľko týždňov na svojom území a ďalšia batéria Patriot k nám dorazí v najbližších dňoch. Aj bez S-300 bude teda naše nebo chránené,” zdôraznila hlava štátu.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Zároveň skonštatovala, že iné štáty Ukrajine dodávajú tanky, drony alebo bojové vozidlá a napriek tomu sa nestali ruským terčom.

„Dodaním obranného systému sa ním nestávame ani my. Ak je záujmom Ruska to, čo dnes vidíme v Buči, Boroďanke, v Kramatorsku, tak je správne, že my sme pomohli obrane Ukrajiny,” dodala Čaputová.

Pomoc pri výkone sebaobrany

Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) v piatok potvrdil, že Slovenská republika darovala Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Ako uviedol, Slovensko tak urobilo na základe žiadosti Ukrajiny o pomoc pri výkone sebaobrany v zmysle článku 51 Charty Organizácia Spojených národov, ako priamy následok ozbrojenej agresie zo strany Ruskej federácie.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Systémy protivzdušnej obrany S-300
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová: Systém S-300 nie je útočná zbraň, pomôže znížiť počet civilných obetí na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: