Zverejnili nový zoznam nedostatkových povolaní a firmy môžu zamestnávať cudzincov jednoduchšie

26.1.2023 (Webnoviny.sk) – Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR zverejnilo nový zoznam nedostatkových povolaní. Na týchto pracovných pozíciách môžu zamestnávatelia uplatniť zrýchlený režim zamestnávania cudzincov z tretích krajín.

Navyše novelizáciou zákona o službách zamestnanosti môžu zamestnávatelia od 1. januára tohto roka zamestnávať cudzincov v nedostatkových povolaniach vo všetkých okresoch. Touto legislatívnou úpravou ministerstvo práce a sociálnych vecí reaguje na požiadavky zamestnávateľov. Rezort práce a sociálnych vecí o tom informoval v tlačovej správe.

Dlhodobý nedostatok

Podľa zákona o službách zamestnanosti zverejňuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR zoznam zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily za kalendárny štvrťrok. Dlhodobý nedostatok pracovníkov Slovensko eviduje najmä v zdravotníckych profesiách, IT sektore, či kamiónovej doprave.

„Nie je tu perspektíva na naplnenie potrieb trhu práce zo strany domáceho obyvateľstva. Preto je v záujme hospodárskeho rastu Slovenska žiadúce, aby nedostatkové profesie obsadila pracovná sila zo zahraničia,” uviedol rezort práce.

Zoznam nedostatkových povolaní slúži na zrýchlené administratívne konanie pri zamestnávaní štátnych príslušníkov tretích krajín. Pre výkon nedostatkových zamestnaní vydá príslušný úrad práce potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta bez prihliadnutia na situáciu na trhu práce.

Doterajšia podmienka

Do januára tohto roka platila podmienka, že miesto výkonu práce muselo byť v okrese s nižšou ako 5-percentnou mierou nezamestnanosti. Keďže nedostatkové profesie často nie je možné obsadiť vhodným uchádzačom ani v okresoch s vyššou mierou nezamestnanosti, túto podmienku novela zákona o službách zamestnanosti zrušila.

Zamestnávateľ tak môže zamestnať cudzinca v nedostatkových povolaniach vo všetkých okresoch, ak takýmto postupom zamestná najviac 30 % zamestnaných štátnych príslušníkov tretej krajiny. Počas rozhodovania o ich pobyte môžu už u zamestnávateľa pracovať za účelom ich zaškolenia, a to na predĺžené obdobie 8 týždňov.

Ak si bude chcieť cudzinec obnoviť pobyt, aby mohol vykonávať tú istú prácu, nebude sa už vykonávať test trhu práce. Zamestnávateľ tak nebude musieť nahlásiť pracovné miesto 20 dní vopred, postačuje jeho nahlásenie najneskôr v deň podania žiadosti o obnovu pobytu. Navyše tento zamestnanec bude môcť vykonávať svoju prácu aj počas obdobia rozhodovania o jeho žiadosti.

„Táto úprava umožní udržať pracovnú silu v rovnakom zamestnaní, čo je žiadúce v nedostatkových povolaniach,” dodalo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Viac k témam: Cudzinci, nedostatkové profesie, Nezamestnanosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Zverejnili nový zoznam nedostatkových povolaní a firmy môžu zamestnávať cudzincov jednoduchšie © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: