Zomrela Angela Lansbury, herečka známa najmä zo seriálu To je vražda, napísala

12.10.2022 (Webnoviny.sk) – Vo veku 96 rokov zomrela britská herečka Angela Lansbury, známa najmä ako Jessica Fletcher zo seriálu To je vražda, napísala (1984 – 1996). Rodáčka z Londýna skonala v utorok doma v Los Angeles, oznámili jej tri deti. Zomrela pritom len päť dní pred 97. narodeninami.

Počas svojej 75-ročnej kariéry účinkovala v obľúbených muzikáloch i vo filme, naspievala ústrednú pieseň do disneyovky Kráska a zviera (1991), kráľovná Alžbeta II. jej udelila titul Dame a stvárnila jednu z najobľúbenejších televíznych postáv.

Cena za celoživotné dielo

Na konte mala päť cien Tony za účinkovanie na Broadwayi, pričom jej udelili aj trofej za celoživotné dielo a vyslúžila si tiež tri nominácie na Oscary za vedľajšie úlohy v snímkach Plynové lampy (1944), Obraz Doriana Graya (1945) a Mandžuský kandidát (1962). Účinkovala napríklad aj vo filmoch Smrť na Níle (1978) či Spoločenstvo vlkov (1984).

Najväčšiu slávu jej však priniesol spomenutý seriál To je vražda, napísala (1984 – 1996), voľne inšpirovaný príbehmi slečny Marpleovej od Agathy Christie. Lansbury v ňom stvárnila Jessicu Fletcher, vdovu a bývalú zastupujúcu učiteľku v strednom veku, ktorá žije v prímorskej dedinke Cabot Cove, v štáte Maine, a stala sa známou ako autorka kriminálnych príbehov a amatérska detektívka.

Čestný Oscar za prínos filmovému priemyslu

To je vražda, napísala a ďalšia práca v televízii jej vyniesli 18 nominácií na ceny Primetime Emmy, no ani jednu nezískala. Jessica Fletcher jej vyniesla aj desať nominácií na Zlatý glóbus, z ktorých štyri sa jej podarilo premeniť na víťazstvo, pričom ďalšie dve ceny Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov (HFPA) získala za Obraz Doriana Graya a Mandžuského kandidáta.

V roku 1991 jej udelili cenu Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA) za výnimočný prínos filmu a Americká Akadémia filmových umení a vied jej v roku 2014 udelila čestného Oscara za prínos filmovému priemyslu. Od britskej kráľovnej Alžbety II. dostala v roku 2014 Rad britského impéria DBE.

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrela Angela Lansbury, herečka známa najmä zo seriálu To je vražda, napísala © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: