Zomrel profesor Belás, jeho hlavným zameraním bol výskum filozofie Kanta

1.4.2022 (Webnoviny.sk) – Vo veku nedožitých 65 rokov zomrel vo štvrtok 30. marca v Prešove profesor Ľubomír Belás. Jeho celoživotné akademické pôsobenie bolo spojené s Filozofickou fakultou Prešovskej univerzity (PU) v Prešove a terajším Inštitútom filozofie, na ktorom pôsobil do roku 2019 ako riaditeľ. O úmrtí profesora Belása informovala hovorkyňa PU Anna Polačková.

Rodák z Považskej Bystrice bol absolventom Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Prešove, kde pôsobil aj po skončení svojho vysokoškolského štúdia. V roku 1999 získal vedecko-pedagogický titul docent v odbore dejiny filozofie a v roku 2012 titul profesor v odbore systematická filozofia. Predmetom jeho vedeckého výskumu bola renesančná a novoveká filozofia, reflexie osvietenskej filozofie, sociálna filozofia a filozofia dejín.

„Jeho hlavným zameraním však bol výskum filozofie Immanuela Kanta. Svojím systematickým prístupom k skúmaniu Kantovho dedičstva vybudoval na Inštitúte filozofie Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove pracovisko, ktoré je centrom kantovského výskumu na Slovensku a organizovaním trinástich medzinárodných vedeckých kantovských konferencií s pozvanými špičkovými odborníkmi na Kantovu filozofiu dostal Prešov na mapu celosvetového kantovského výskumu,“ informovala Polačková.

Pred desiatimi rokmi stál pri založení časopisu Studia Philosophica Kantiana.

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel profesor Belás, jeho hlavným zameraním bol výskum filozofie Kanta © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: