Zomrel legendárny vojnový veterán Ján Chudík, dožil sa 95 rokov

26.10.2022 (Webnoviny.sk) – Vo veku 95 rokov zomrel legendárny veterán Ján Chudík. Na svojej sociálnej sieti o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Ján Chudík z Jakubian pri Starej Ľubovni už ako 18-ročný spolupracoval s partizánmi. Neskôr sa dobrovoľne pridal v Humennom k postupujúcej Červenej armáde a od 2. apríla 1945 bol jej riadnym príslušníkom. Hoci sa vojna chýlila ku koncu, postupujúce jednotky ešte čakali tvrdé boje.

Jeden z najkrutejších bojov

Po krátkom výcviku nás z Humenného presunuli na územie Poľska a postupovali sme k vtedajšej Moravskej Ostrave,“ takto zaspomínal Chudík na jedny z najkrutejších bojov záveru druhej svetovej vojny.

„Keď totiž v januári 1945 postúpili sovietske jednotky k Odre, začali sa pripravovať na oslobodenie Ostravy. Nemci z nej však chceli vytvoriť nedobytnú pevnosť. Preto, ak sa sovietske velenie 10. marca 1945 na začiatku Ostravskej operácie domnievalo, že za prvé tri dni útoku postúpi Červená armáda o vyše 100 kilometrov, postúpila len o deväť, pričom zaznamenala veľké straty. Operácia sa skončila až 30. apríla a popri 20-tisíc Sovietoch v nej zahynulo aj tisíc čs. vojakov. Zbrane však ani tak nestíchli,” vysvetľuje Naď.

Projektil v blízkosti srdca

„Vážne ma zranili až 6. mája, tesne pred koncom vojny. V pouličných bojoch mi projektil prenikol do bezprostrednej blízkosti srdca,“ spomínal samotný Ján Chudík. Spolu s projektilom mu vyoperovali aj črepinu z ľavej ruky. „Tri črepiny mám však v tele doteraz,“ vravieval veterán, ktorý víťazstvo nad fašizmom prežíval vo vojenskej nemocnici.

„V auguste som pánovi Chudíkovi počas osláv 76. výročia SNP v Banskej Bystrici odovzdal vyznamenanie – Pamätnú medailu ministra obrany SR III. stupňa. Verím, že našiel svoj pokoj, ďakujeme za všetko, nikdy nezabudneme,” uzavrel Naď.

Viac k témam: Druhá svetová vojna, partizáni, SNP Slovenské národné povstanie, Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel legendárny vojnový veterán Ján Chudík, dožil sa 95 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: