Zdravotní klauni z Červeného nosa pomáhajú utekajúcim Ukrajincom

4.3.2022 (Webnoviny.sk) – Po medzinárodných misiách na Ukrajine sú tentokrát zdravotní klauni súčasťou podpory v blízkosti ukrajinsko-slovenských hraníc.

(Ubľa, Vyšné Nemecké) Dva tímy zdravotných klaunov poskytnú deťom aj dospelým, ktorí sa vyskytli v extrémne náročnej situácii po úteku pred vojnou na Ukrajine, psychickú podporu, povzbudenie a uvoľnenie. V hotspotoch v Ubli a vo Vyšnom Nemeckom počas tohto víkendu prinesú svoje umenie, aby deťom aj dospelým z Ukrajiny zlepšili náladu a aspoň na chvíľu im dopriali zabudnúť na svoje trápenie. Do víkendových aktivít sa okrem 6 slovenských klaunov a klauniek zapojí aj dvojica z českej organizácie Zdravotní klaun.

Počas minulého víkendu, keď sa presuny z Ukrajiny ešte len začínali, navštívili profesionálni zdravotní klauni hotspot zriadený vtedy ešte v telocvični v Ubli, tábor v Humennom, ale aj hraničný priechod v Ubli. “Všade sme cítili veľkú potrebu psychickej podpory, odozva na naše klaunovanie a humor bola veľmi pozitívna”, hovorí zdravotný klaun a koordinátor aktivít Červeného nosa na ukrajinsko-slovenských hraniciach Michal Kucer. “V spolupráci s ďalšími neziskovými organizáciami sme vyhodnotili, že najväčší zmysel má v tejto chvíli naša podpora prostredníctvom klaunského umenia v hotspotoch. Preto budú pripravené dva trojčlenné tímy, ktoré by mali počas víkendu pôsobiť v Ubli a vo Vyšnom Nemeckom, prípadne budeme flexibilne reagovať na aktuálne potreby aj inde. Formáty budeme taktiež prispôsobovať danej situácii.”

Hlavnou misiou zdravotných klaunov ostávajú pravidelné návštevy hospitalizovaných detí v nemocniciach po celom Slovensku ako aj seniorov v seniorských zariadeniach. Organizácia ČERVENÝ NOS Clowndoctors je však odhodlaná byť aj naďalej súčasťou pomoci ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine. “Na základe ďalšieho vývoja budeme pripravovať podporné klaunské návštevy tam, kde to bude potrebné,”  hovorí výkonný riaditeľ Červeného nosa Milan Šagát. “Očakávame, že sa situácia bude ešte zhoršovať a prílev utekajúcich pred vojnou bude rásť. Chceme tu byť pre všetkých, ktorí potrebujú povzbudenie a rozveselenie. Postupne začneme plánovať a koordinovať aktivity v spolupráci s klaunskými organizáciami z iných krajín a s našou zastrešujúcou organizáciou RED NOSES INTERNATIONAL (RNI).”

Zdravotní klauni, ktorí sa zúčastňujú aktivít na slovensko-ukrajinskom pohraničí, sú špeciálne vyškolení, niektorí aj so skúsenosťou z medzinárodných klaunských misií v krízových oblastiach postihnutých vojnovým konfliktom či prírodnou katastrofou v rámci programu Emergency Smile pod záštitou RNI. Okrem iných krajín boli slovenskí klauni v minulosti šesťkrát súčasťou misií na Ukrajine, kde pomáhali obyvateľom pochádzajúcim z oblastí, ktoré sú dlhodobo postihnuté vojnovým konfliktom. Viac informácií o programe Emergency Smile nájdete tu – https://www.cervenynos.sk/programy/emergency-smile/.

Úryvok z reportu zdravotného klauna a umeleckého riaditeľa o.z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors Pavela Mihaľáka z pilotnej misie počas víkendu 26.-27.2.2022, keď štvorčlenný klaunský tím hľadal najlepšiu cestu, priestor a formát, ako pomôcť ľuďom utekajúcim z vojnou zasiahnutej Ukrajiny:

“……Zamierili sme aj do zásobovacieho hangáru k dobrovoľníkom a hasičom, kde sme sa rozklaunovali, rozdali trošku radosti a zamierili sme do otvoreného priestoru stanov. Pri prvej skupinke detí hneď vznikla hra a formát, s ktorým sme prechádzali celý tábor. Začali sme veľmi jemne. S hudbou, energiou aj tempom. A držali sme si to celý čas. Vznikali krásne gagové a klaunské situácie, ktoré sme vedeli rozvíjať a pri tom sa stále držať konceptu. Ani sme nečakali, že toto dopadne tak krásne klaunsky. Deti sme vedeli držať v pozornosti, napojené na hru, bez toho, aby sa ich energia z radosti a klaunov vymkla spod kontroly klauniády.

Naša možnosť pomáhať v týchto časoch je viac než očividná. Spätné väzby od samotných Ukrajincov boli také vďačné, že im chcete pomáhať tak často, ako sa len dá. Aj od dobrovoľníkov, ktorí už majú za sebou niekoľko nevyspatých nocí, ale aj od miestnych z Uble bola cítiť veľká radosť a aspoň na chvíľu možnosť uvoľnenia. A posilnenia nielen teplou polievkou, ale aj smiechom.”

Informačný servis

Viac k témam: PR, Vojna, Zdravotní klauni
Zdroj: Webnoviny.sk – Zdravotní klauni z Červeného nosa pomáhajú utekajúcim Ukrajincom © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: