Začalo sa vojenské cvičenie Slovenský štít 2022, zúčastňujú sa ho aj vojaci z Maďarska a USA

16.5.2022 (Webnoviny.sk) – Začalo sa medzinárodné vojenské cvičenie Slovenský štít 2022, na ktorom bude v nasledujúcich dvoch týždňoch participovať viac ako 1200 vojakov zúčastnených krajín.

Na cvičení sa okrem vojakov Ozbrojených síl SR (OS SR) zúčastňujú aj vojaci z Maďarska, americkej armády v Európe a príslušníci Národnej gardy Indiany.

Precvičia veliteľov aj štáby

Prvý týždeň cvičenia bude venovaný veliteľsko-štábnemu cvičeniu, ktorého cieľom je precvičiť veliteľov, štáby a jednotky v plánovaní a vedení spoločných operácií v medzinárodnom prostredí. Informoval o tom hovorca OS SR Štefan Zemanovič.

„Napriek nasadeniu našich vojakov na východnej hranici a aktivitám súvisiacich s vytváranou mnohonárodnou bojovou skupinou NATO na Slovensku sme pripravili kvalitné cvičenie, ktoré dôkladne preverí naše spôsobilosti. Súčasťou cvičenia bude v ďalšom týždni aj poľný manéver kombinovanej jednotky,“ uviedol veliteľ pozemných síl OS SR a riadiaci cvičenia Ivan Pach.

Výcviková príležitosť

Cvičenie je zároveň výcvikovou príležitosťou pre príslušníkov mnohonárodnej bojovej skupiny Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), ktorá už viac ako mesiac pôsobí v Centre výcviku Lešť.

Na úvodnom nástupe pred začiatkom prvej fázy cvičenia sa osobne zúčastnil aj veliteľ novokonštituovaného veliteľstva mnohonárodnej divízie NATO – stred Denis Tretinjak, ktorého príslušníci tak majú prvú významnú príležitosť zoznámiť sa s postupmi našich jednotiek pri plánovaní a vedení vojenských operácií.

Viac k témam: Vojenské cvičenie Slovenský štít
Zdroj: Webnoviny.sk – Začalo sa vojenské cvičenie Slovenský štít 2022, zúčastňujú sa ho aj vojaci z Maďarska a USA © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: