Z Bruselu smeruje na Ukrajinu štvrtá platba, tentoraz 1,5 miliardy eur

23.5.2023 (SITA.sk) – Európska komisia (EK) v utorok uvoľnila štvrtú platbu v sume 1,5 miliardy eur v rámci makro-finančnej pomoci Ukrajine v celkovom objeme 18 miliárd eur.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Týmto nástrojom sa Európska únia snaží pomôcť Ukrajine pokryť bezprostredné finančné potreby v roku 2023. EK o tom informovala v správe na svojej internetovej stránke.

Táto podpora podľa Komisie pomôže Ukrajine pri vyplácaní miezd a penzií a prevádzkovaní nevyhnutných verejných služieb, napríklad nemocníc, škôl a ubytovania pre utečencov. Zároveň umožní Ukrajine zabezpečiť makroekonomickú stabilitu a obnovovať kritickú infraštruktúru zničenú ruskou agresiou.

Utorkové uvoľnenie ďalšej tranže pomoci prichádza po tom, ako EK 23. apríla dospela k záveru, že Ukrajina pokračuje v dosahovaní uspokojivého pokroku smerom k implementácii dohodnutých podmienok a plní si požiadavky v oblasti výkazov, ktorých cieľom je zabezpečiť transparentné a efektívne využívanie financií.

„Ukrajina statočne vzdoruje ruskej agresii. Európa naďalej stojí pri tejto krajine. Tieto financie významne prispievajú k pokrývaniu bezprostredných finančných potrieb Ukrajiny,“ uviedla šéfka EK Ursula von der Leyenová.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Finančná pomoc, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk – Z Bruselu smeruje na Ukrajinu štvrtá platba, tentoraz 1,5 miliardy eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: