Vyjadrenie SKA a SKSI ohľadne sporu vo veci stavby Cykloželezničky Prešov a polmiliónovej pokuty pre spracovateľa projektovej dokumentácie

14.3.2022 (Webnoviny.sk) – “Určenie nároku ako rozdielu medzi projektovaným riešením a realizovaným stavom je neakceptovateľné.”

V Januári 2022 potvrdil Krajský súd v Prešove rozsudok prvostupňového súdu vo veci projektu cyklocesty do rekreačnej oblasti Sigord. Prešovský A.P.H. ateliér musí zaplatiť mestu náhradu škody vo výške viac ako 548-tisíc eur. Honorár za vypracovanie projektovej dokumentácie bol v tomto prípade iba 22 800 eur.

Na počiatku sporu stálo výrazné navýšenie investície. Zhotoviteľ si vyžiadal viac ako pol milióna za práce navyše. Dodatočné náklady sa mesto rozhodlo vymáhať práve od ateliéru A.P.H. s tvrdením, že projektant spôsobil mestu škody dodaním chybných projektov.

Ako uviedol regionálny denník Korzár, ateliér sa bránil, že mal radnici dodať a aj dodal len projektovú dokumentáciu pre územné a stavebné konanie. Realizačný projekt mal pre mesto spracovať zhotoviteľ stavebných prác, čo však neurobil, a preto pri stavbe vznikli problémy.

Spor vo veci stavby Cykloželeznička Prešov – spoločné stanovisko SKA a SKSI

Slovenská komora architektov (SKA) a Slovenská komora stavebných inžinierov (SKSI) prijali so znepokojením zverejnené informácie o obsahu žaloby mesta Prešov voči projektantovi stavby Cykloželeznička Prešov – Zlatá Baňa, I. etapa.

O žalobe sme sa dozvedeli z médií, keďže ani SKA ani SKSI počas trvania sporu nekontaktovala ani jedna strana, či už pre poskytnutie odborného vyjadrenia, stanoviska alebo inej formy pomoci.

Na základe dostupných údajov SKA aj SKSI zhodne konštatujú zásadné pochybnosti o spôsobe stanovenia rozsahu vzniknutej škody a oprávnenosti následného uplatňovania si náhrady škody zo strany verejného obstarávateľa voči projektantovi, spoločnosti A.P.H. ateliér, s.r.o.

Určenie nároku na náhradu škody zo strany mesta, ako rozdielu medzi projektovaným riešením a realizovaným stavom, je podľa nášho názoru z pohľadu právnych predpisov, poistných podmienok povinného poistenia projektantov a štandardnej európskej praxe neakceptovateľné.

Členovia SKA aj SKSI opakovane upozorňujú na jednostranné, nevyvážené podmienky v návrhoch zmlúv predkladaných samosprávami a na vyžadovanie ručenia nad rámec štandardného rozsahu krytého poistením zodpovednosti za škodu. Mylná interpretácia škodovej udalosti a škody zo strany verejných obstarávateľov, v celom rozsahu dodatočných nákladov na stavebné dodávky, nemá oporu v právnych predpisoch a podmienkach na vykonávanie regulovaného povolania autorizovaných architektov a autorizovaných stavebných inžinierov.

V rámci svojich kompetencií pri ochrane slobodného a odborného výkonu regulovaného povolania autorizovaného architekta a autorizovaného stavebného inžiniera svojimi členmi, bude poverená vypracovaním Odborného stanoviska k sporu vo veci stavby Cykloželeznička Prešov – Zlatá Baňa, I. etapa, spoločná pracovná skupinu SKA a SKSI, o ktorej zložení rozhodnú predstavenstvá oboch inštitúcii v najbližšom možnom termíne.

Na podklade tohto bezprecedentného prípadu budú obe komory pokračovať vo svojich aktivitách smerujúcich ku zvýšeniu právneho povedomia projektantov, ako aj aktivít smerujúcich k širokej verejnosti a klientom, objednávateľom služieb projektantov, cieľom ktorých je dosiahnuť štandardné právne postavenie a zmluvné podmienky pre projektantov v procese prípravy a realizácie stavieb.

Informačný servis

Viac k témam: PR, Vyjadrenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Vyjadrenie SKA a SKSI ohľadne sporu vo veci stavby Cykloželezničky Prešov a polmiliónovej pokuty pre spracovateľa projektovej dokumentácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: