Voľby by vyhral Hlas pred Smerom, SaS je za progresívcami a do parlamentu by prešlo aj KDH

24.11.2022 (Webnoviny.sk) – Ak by sa konali parlamentné voľby teraz, vyhrala by ich strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD), ktorú by volilo 19,5 percenta ľudí. Nasleduje strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) s podporou 16 percent, tretie v poradí skončilo Progresívne Slovensko (PS), ktorému by svoj hlas odovzdalo 11,5 percenta voličov.

Vyplýva to z prieskumu volebných preferencií, ktorý pre televíziu JOJ v dňoch 8. až 11. novembra robila agentúra AKO na reprezentatívnej vzorke 1 000 ľudí. Výsledky celoslovenského prieskumu verejnej mienky prezentovala televízia JOJ v diskusnej relácii Na hrane.

Matovičovo OĽaNO má 7,5 percenta

Respondenti mali odpovedať na otázku: „Skúste si prestaviť, že by sa teraz najbližší víkend znovu konali parlamentné voľby do NR SR. Išli by ste voliť? A ktorú stranu alebo hnutie by ste volili? Prečítam vám strany v náhodnom poradí, alebo môžete menovať aj nejakú inú“.

Stranu Sloboda a Solidarita (SaS) by volilo 10,8 percenta opýtaných, hnutiu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) by odovzdalo svoj hlas 7,5 percenta respondentov a hnutiu Sme rodina 6,9 percenta. Do Národnej rady SR by sa dostali aj hnutie Republika (6,3 percenta) a Kresťanskodemokratické hnutie (6,1 percenta).

Kotlebovci a Za ľudí mimo parlamentu

Pred bránami parlamentu by podľa prieskumu ostali Slovenska národná strana (4,2 %), Aliancia – Szövetség (2,6%), Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (1,9 %), Za ľudí (1,9 %), Maďarské fórum (1,8 %), Dobrá voľba a umiernení (1,5 %).

Ostatné strany by volilo 1,6 % opýtaných. Z oslovených respondentov 16,9 percenta uviedlo, že by voliť nešli a 14,3 nevedelo povedať, komu by odovzdalo svoj hlas.

Stranu Hlas-SD by v parlamente reprezentovalo 35 poslancov, stranu Smer-SD 29, PS by malo v národnej rade 20 poslancov, SaS 19, OĽaNO 13, Sme rodina 12 zákonodarcov a zhodne po 11 poslancov by mali Republika a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH).

Viac k témam: Prieskum, Prieskum preferencií politických strán
Zdroj: Webnoviny.sk – Voľby by vyhral Hlas pred Smerom, SaS je za progresívcami a do parlamentu by prešlo aj KDH © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: