Vláda schválila vyplácanie príspevkov za ubytovanie Ukrajincov počas mimoriadnej situácie

17.3.2022 (Webnoviny.sk) – Štát bude poskytovať fyzickým alebo právnickým osobám finančný príspevok za ubytovanie odídencov z Ukrajiny ako aj za súvisiace služby. Ide o subjekty poskytujúce ubytovanie a s ním spojené služby v ubytovacom zariadení podľa zákona o živnostenskom podnikaní.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Príspevok v čase mimoriadnej situácie

Ako vyplýva zo zákona lex Ukrajina, ktorý v stredu schválila vláda, príspevok za ubytovanie odídenca sa bude poskytovať za každú noc ubytovania od vyhlásenia mimoriadnej situácie pre hromadný prílev cudzincov na Slovensko z dôvodu ozbrojeného konfliktu na území Ukrajiny do rozhodnutia vlády o ukončení poskytovania príspevku za ubytovanie.

Príspevok za ubytovanie možno podľa návrhu poskytnúť najviac za sedem nocí poskytovania ubytovania predchádzajúcich dňu poskytnutia dočasného útočiska odídencovi, najskôr však od 26. februára 2022.

Príspevok za ubytovanie bude vyplácaný do 30 dní od doručenia žiadosti o poskytnutie príspevku za ubytovanie. Výšku príspevku za ubytovanie, dobu jeho poskytovania a náležitosti zmluvy o poskytnutí príspevku za ubytovanie určí vláda nariadením.

7-eur denne na dospelého

Príspevok za ubytovanie sa neposkytne osobe, na ktorú sa vzťahuje poskytovanie príspevku podľa osobitného predpisu alebo osobe, ktorá má nárok na akékoľvek iné peňažné plnenie súvisiace s poskytovaním ubytovania odídencovi podľa osobitných predpisov.

Príspevok sa neposkytuje ani osobe, ktorá si uplatní nárok na poskytnutie príspevku za ubytovanie odídenca, ktorému sa poskytuje ubytovanie v azylovom zariadení.

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) po rokovaní vlády potvrdil, že výška príspevku bude 7 eur za dospelého odídenca a 3,50 eur na dieťa denne.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Príspevky, rusko-ukrajinský konflikt, Ubytovanie, Utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk – Vláda schválila vyplácanie príspevkov za ubytovanie Ukrajincov počas mimoriadnej situácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: