Veľká časť Španielska zažíva najteplejší máj v histórii, teploty vystúpili na viac než 40 stupňov Celzia

22.5.2022 (Webnoviny.sk) – Viaceré oblasti Španielska zažívajú najteplejší máj v histórii s teplotami viac ako 40 stupňov Celzia na niektorých miestach. Referuje o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na španielsku meteorologickú službu AEMET.

Tá v sobotu vydala varovanie pred horúčavami v dovedna desiatich regiónoch s tým, že by to mohla byť „jedna z najintenzívnejších“ vĺn horúčav za ostatné roky. Mesto Jaén na juhu Španielska zaznamenalo v piatok najvyššiu májovú teplotu – až 40 stupňov Celzia.

Pätnásť stupňov nad priemerom

Zmena klímy spôsobuje, že vlny horúčav sú častejšie a intenzívnejšie. Nezvyčajne teplé jarné počasie v Španielsku je výsledkom horúceho vzduchu prichádzajúceho zo severnej Afriky, čo spôsobuje zvýšenie teploty až o 15 stupňov Celzia nad priemer pre toto ročné obdobie.

Nezvyčajne vysoké boli aj nočné teploty, ktoré sa v piatok večer vo viacerých oblastiach držali nad úrovňou 25 stupňov Celzia.

Horúco je aj v Madride

Najviac zasiahnutými španielskymi regiónmi sú Andalúzia na juhu, Extremadura na juhozápade, Madrid a Kastília-La Mancha v centrálnej časti krajiny a Aragónsko na severovýchode.

Španielske ministerstvo zdravotníctva vyzvalo obyvateľov, aby pili veľa vody a zdržiavali sa na chladnom mieste, ak je to možné. Ľuďom tiež odporučilo znížiť fyzickú aktivitu.

Viac k témam: Extrémne počasie, Horúčavy, Počasie, Zmena klímy
Zdroj: Webnoviny.sk – Veľká časť Španielska zažíva najteplejší máj v histórii, teploty vystúpili na viac než 40 stupňov Celzia © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: