Van der Bellen ostane rakúskym prezidentom, vo voľbách porazil rivala Rosenkranza

10.10.2022 (Webnoviny.sk) – Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen v nedeľňajších voľbách pravdepodobne získal ďalšie šesťročné funkčné obdobie.

Voľba stability v neistých časoch

Podľa predbežných výsledkov získal 54,6 percenta hlasov, zatiaľ čo za jeho najbližšieho rivala Waltera Rosenkranza kandidujúceho za Slobodnú stranu Rakúska hlasovalo 19,1 percenta zúčastnených voličov.

Van der Bellen, ktorý sa v kampani predstavoval ako voľba stability v neistých časoch, sa tak zrejme vyhol druhému kolu volieb.

Sedem kandidátov

Predbežné výsledky nezahŕňajú hlasy poslané poštou, ktoré budú rátať v pondelok. Podľa odhadov rakúskej verejnoprávnej televízie a tlačovej agentúry APA by zrátanie všetkých hlasov malo ukázať, že za Van der Bellena hlasovalo zhruba 56 percent voličov a za Rosenkranza 18 percent.

O post rakúskej hlavy štátu sa v nedeľňajších voľbách uchádzalo sedem kandidátov. Van der Bellena, ktorý pochádza zo strany Zelení, ale o funkciu prezidenta sa uchádzal ako nezávislý kandidát, implicitne alebo otvorene podporovali hlavné rakúske politické strany.

Slobodná strana Rakúska bola jedinou parlamentnou stranou, ktorá proti nemu postavila svojho kandidáta.

Viac k témam: Prezidentské voľby v Rakúsku
Zdroj: Webnoviny.sk – Van der Bellen ostane rakúskym prezidentom, vo voľbách porazil rivala Rosenkranza © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: