V stanovom mestečku v Kútoch je 145 migrantov, v iných častiach Slovenska k ich masovému sústredeniu nedochádza (foto+video)

12.11.2022 (Webnoviny.sk) – V stanovom mestečku v Kútoch sa momentálne nachádza 145 nelegálnych migrantov. Ako informovala Polícia SR na Facebooku, žiadne masové sústredenie migrantov v ostatných častiach krajiny nezaznamenala.

„Prečo? Lebo žiadny nelegálny migrant nechce zostať na Slovensku. Z ich pohľadu sme nezaujímavá krajina,“ uviedla polícia. Zároveň požiadala obyvateľov, aby boli ostražití pri čerpaní informácií na tému nelegálnej migrácie.

Vyhostiť ich nemôžu

„Rôzni producenti správ majú tendenciu situáciu zveličovať a preháňať, a to s jediným cieľom – šíriť strach, vyvolať chaos a podporovať nenávisť voči cudzincom,“ podčiarkla polícia.

Upozornila na to, že migrantov zo Sýrie a Afganistanu nemôže administratívne vyhostiť, pretože v ich domovskej krajine je vojnový konflikt, vzťahuje sa na to medzinárodné právo.

„Česká polícia migrantov zo Sýrie alebo Afganistanu zadržiavala, avšak české súdy jej konanie uznali za nesúladné s medzinárodným právom, a preto už ani ona k takýmto krokom nepristupuje,“ doplnila polícia.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Stanové mestečko pre migrantov v Kútoch (fotografie)

Pomoc polície

Mnohí migranti prišli nielen o majetok, ale aj o svojich príbuzných. Policajti im pomáhajú aj nad rámec svojich zákonných povinností a mimo služobného času. Koordinujú aj základnú zdravotnú starostlivosť a pomáhajú zabezpečiť stravu, najmä pre ženy a deti.

Pre ich evidenciu na území Slovenska polícia dočasne vytvorila vysunuté pracovisko Oddelenia cudzineckej polície v Brodskom neďaleko Kútov. Núdzové ubytovanie nájdu migranti v budovách v Rohovciach a v Opatovskej Novej Vsi. Oddýchnuť a občerstviť sa môžu v stanoch postavených v tejto lokalite a stany majú k dispozícii aj na Oddelení cudzineckej polície v Bratislave na Regrútskej ulici.

„Ďalšie miesta na vybudovanie dočasných prístreškov máme vytipované a na ich zriadení spolupracujeme s príslušnými okresnými úradmi. Na spoluprácu pri prevádzkovaní týchto núdzových prístreškov sme oslovili dobrovoľníkov a neziskové organizácie,“ dodala polícia.

https://cdnv.webnoviny.sk/sites/34/2017/12/20221105_migranti_kuty_mednansky.mp4

Viac k témam: Kontroly na hraniciach, migračná kríza, Nelegálna migrácia, Utečenci migranti
Zdroj: Webnoviny.sk – V stanovom mestečku v Kútoch je 145 migrantov, v iných častiach Slovenska k ich masovému sústredeniu nedochádza (foto+video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: