V okolí Prešova sa rozmohli podvody páchané na senioroch, zneužívajú dôverčivosť a ochotu pomáhať

12.3.2022 (Webnoviny.sk) – Na území okresu Prešov sa v poslednom období rozmohla trestná činnosť páchaná na senioroch. Ide o podvody, pri ktorých páchateľ pomocou legendy zneužije dôverčivosť a ochotu starších ľudí pomáhať.

Ako informovala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, páchateľ napríklad vystupuje ako lekár, ktorý telefonicky oznamuje poškodenej osobe, že jej blízky rodinný príbuzný mal autonehodu.

Rôzne praktiky podvodníkov

Aby vec neriešila polícia požaduje peniaze. „Súčasťou komunikácie zo strany páchateľa je aj to, že uvádza, že príbuzný sám nemôže zavolať, lebo je zranený. Využíva emocionálny tlak na staršie osoby a požaduje zaslať peniaze rôznymi spôsobmi, či už vkladom na účet, prevodom na účet, alebo zaslaním cez rôzne platobné služby. V ojedinelých prípadoch aj osobným odovzdaním peňazí,“ upozornila policajná hovorkyňa s tým, že zväčša ide o niekoľkotisícové sumy, ktoré sú celoživotnými úsporami seniora.

Páchateľ oslovuje staršie osoby aj pod legendou, že je zamestnancom banky, kde má poškodená osoba účet a pod rôznymi zámienkami v rámci systému a fungovania v banke od nich vyláka údaje k platobnej karte, overovacie kódy, a takto im z účtov prevedie peniaze na iný účet.

Problematická medzinárodná spolupráca

Stotožnenie páchateľa je mimoriadne problematické a náročné, nakoľko v prevažnej väčšine prípadov takto protizákonne získané platby sú smerované na zahraničné účty evidované na tzv. biele kone. Ide o krajiny, s ktorými je problematická medzinárodná spolupráca,“ dodala Ligdayová.

Polícia preto v tejto súvislosti opakovane apeluje na širokú verejnosť, hlavne seniorov, aby sa takéhoto konania vyvarovali, aby nekomunikovali s neznámymi osobami a aby nezasielali finančné prostriedky neznámym osobám, resp. im neposkytovali žiadne osobné ani platobné údaje. Falošné tvrdenia páchateľov je potrebné si overiť u svojich blízkych. „Ak máte podozrenie zo spáchania podvodu, krádeže alebo vás navštívia neznáme podozrivé osoby, neváhajte ihneď kontaktovať políciu na známom čísle 158. Akékoľvek informácie k páchateľom môžu polícii pomôcť zabrániť ďalšej trestnej činnosti,“ zdôraznila policajná hovorkyňa.

Viac k témam: Podvodníci, Podvody na Slovensku, Seniori
Zdroj: Webnoviny.sk – V okolí Prešova sa rozmohli podvody páchané na senioroch, zneužívajú dôverčivosť a ochotu pomáhať © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: