V Česku pôsobil ruský agent, mal väzby na novinárov a politikov

17.10.2022 (Webnoviny.sk) – Česká Bezpečnostná informačná služba má informácie o ruskom agentovi, ktorý pôsobil v Českej republike. Agent mal údajne väzby na českých novinárov a politikov, ktorých využíval na nastoľovanie proruskej politickej agendy. Na tlačovej konferencii po stretnutí s premiérom Petrom Fialom o tom informoval riaditeľ služby Michal Koudelka, ktorý hovoril o jej výročnej správe. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Agent bol súčasťou „vplyvovej skupiny“, ktorá vraj mala dosť financií na to, aby udržiavala a rozširovala okruh proruských novinárov a aktivistov, pričom im hradila náklady na prípravu materiálov aj cesty do zahraničia. Aktivity ruských špiónov sa však podľa Koudelku podarilo utlmiť a prípad uzavreli v roku 2021.

Koudelka tiež uviedol, že jedným z najväčších rizík stále zostávajú dezinformácie. Dezinformátorov rozdelil na dve skupiny, pričom prvá šíri dezinformácie v sociálnych bublinách a pravosť ich tvrdení je ľahké rozoznať. Druhá, nebezpečnejšia, skupina sú dezinformátori na štátnej úrovni, ktorými sú podľa neho napríklad Rusko a ním ovládané médiá.

Viac k témam: Dezinformácie, ruský agent
Zdroj: Webnoviny.sk – V Česku pôsobil ruský agent, mal väzby na novinárov a politikov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: