V Bratislave sa v piatok uskutoční protest za Mier Ukrajine. Nemôžeme v tom Ukrajincov nechať samotných, tvrdia iniciátori

12.3.2022 (Webnoviny.sk) – Na Námestí SNP v Bratislave sa dnes o 17:00 hodine uskutoční ďalšie protestné zhromaždenie na podporu Ukrajiny a jej občanov pod názvom Mier Ukrajine: Za vašu a našu slobodu – Spolu zvíťazíme!.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Pomoc Ukrajine

Sergej Danilov z agentúry AMI Communications Slovakia priblížil, že na podujatí okrem opätovného odmietnutia bezprecedentnej ruskej agresie predstaví Iniciatíva Mier Ukrajine aj konkrétne požiadavky na okamžitú pomoc Ukrajine.

Dodal, že protest je oficiálne ohlásený, organizovaný so súčinnosťou mestskej časti Bratislava Staré Mesto. Bezpečnosť koordinujú s Krajskou políciou Bratislava a Okresnou políciou Bratislava I. Organizátori žiadajú účastníkov protestu o pokojný priebeh a rešpektovanie pokynov označených dobrovoľníkov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Putinove zverstvá

„Sme odhodlaní pokračovať v neustálej podpore našich susedov. Nemôžeme v tom Ukrajincov nechať samotných, pretože proti putinovským zverstvám bojujú v mene celej Európy. Mier na Ukrajine nastane, len ak sa spoločne zomkneme a budeme trvať na ešte intenzívnejšej a silnejšej podpore Ukrajincov. Spolu zvíťazíme,“ povedala zakladateľka Ukrajinsko-slovenskej Iniciatívy a členka iniciatívy Mier Ukrajine Ľudmila Verbická.

Medzi požiadavky iniciatívy tak patrí okrem zaistenia humanitárnych koridorov a bezpečnej evakuácie civilistov aj okamžité zastavenie odoberania ropy a plynu z Ruska a kompletné odpojenie ruských bánk zo systému SWIFT.

Do svojich požiadaviek iniciatíva zaradila tiež pomoc Ukrajincom v obrane zeme aj vzduchu všetkými dostupnými prostriedkami, zabezpečenie ochrany ukrajinských jadrových zariadení a zastavenie dezinformácií šírených v mediálnom a internetovom priestore.

Na proteste vystúpia viaceré osobnosti

Na podujatí vystúpi 11-ročný Hassan Alkhalaf, ktorý niekoľko dní sám unikal z Ukrajiny za bratom Zakarijom študujúcim v SR, ľudskoprávna aktivistka a právnička Zuzana Števulová aj Zuzana Suchová z iniciatíva Kto pomôže Ukrajine?.

Pred ľudí sa postavia aj poslankyne Európskeho parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (RE) a Miriam Lexmann (KDH/EPP), odborník z Centra boja proti hybridným hrozbám Ministerstva vnútra SR Daniel Milo, odborník na informačnú bezpečnosť Tomáš Kriššák a poslanec Národnej rady SR Ján Benčík (klub SaS).

Tiež vedec a výskumný pracovník Pavol Čekan, producent Jaro Slávik, analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba a sociologička Iveta Radičová.

Iniciatíva Mier Ukrajine vznikla ako občianska odpoveď na bezprecedentnú agresiu a útok ruskej armády na slobodnú a suverénnu Ukrajinu. Jej tím tvoria Marek Kapusta, Ľudmila Verbická, Marián Kulich, Viera Dubačová, Lucia Štasselová, Rastislav Kalnovič, Lucia Kuzminová Rosáková, Andrej Čierny, Ladislav Resek a Lukáš Glesk.

Viac k témam: humanitárne koridory, Iniciatíva Mier Ukrajine, Protesty v Bratislave, rusko-ukrajinský konflikt, SWIFT
Zdroj: Webnoviny.sk – V Bratislave sa v piatok uskutoční protest za Mier Ukrajine. Nemôžeme v tom Ukrajincov nechať samotných, tvrdia iniciátori © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: