Ústavný súd pozastavil účinnosť niektorých častí novely Trestného zákona

28.2.2024 (SITA.sk) – Ústavný súd SR prijal na ďalšie konanie v celom rozsahu podnety týkajúce sa koaličnej novely Trestného zákona. Vyplýva to z uznesenia súdu po stredajšom zasadnutí pléna. Zároveň súd rozhodol o pozastavení účinnosti niektorých častí novely.

Podľa zdroja agentúry SITA, ktorý si neželal byť menovaný, by sa pozastavené časti mali týkať znižovania trestných sadzieb a skracovania premlčacích lehôt za niektoré trestné činy.

Takisto sa pozastavené časti týkajú navrhovanej kompetencie ministra spravodlivosti zasahovať do schválených dohôd o vine a treste. Ako informuje Dennik N, pozastavené časti sa netýkajú zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry. Odlišné stanoviská k uzneseniu vydali sudcovia Peter Straka a Robert Šorl.

Ústavný súd (ÚS) SR ešte začiatkom týždňa spojil podanie od prezidentky Zuzany Čaputovej a podania od dvoch skupín poslancov Národnej rady (NR) SR v súvislosti s novelou Trestného zákona do spoločného konania.

Viac k témam: Novela Trestného zákona, Prezidentka SR, Trestný zákon
Zdroj: SITA.sk – Ústavný súd pozastavil účinnosť niektorých častí novely Trestného zákona © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: