USA zredukujú obchodné vzťahy s Ruskom, postavenie krajiny klesá na úroveň Kuby či KĽDR

12.3.2022 (Webnoviny.sk) – Americký prezident Joe Biden v piatok oznámil, že USA dramaticky zredukujú obchodné vzťahy s Ruskom ako trest za inváziu na Ukrajinu. Washington zároveň zakáže dovoz ruských morských plodov, alkoholu a diamantov.

Rozsiahlu zmenu obchodných vzťahov s Ruskom, v rámci ktorej Moskva stratí doložku najvyšších obchodných výhod, formálne známu ako „trvalo normálne obchodné vzťahy“, USA koordinujú s Európskou úniou a organizáciou najvýznamnejších priemyselných krajín sveta G7. „Svet sa spája, aby čelil Putinovi,“ povedal Biden.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Zrušenie doložky najvyšších obchodných výhod umožní Spojeným štátom americkým a ich spojencom uvaliť vyššie clá na časť dovozu z Ruska a zvýšiť izoláciu ruskej ekonomiky. Nasleduje to po tom, ako Biden zakázal dovoz ruských ropných a plynárenských produktov.

Tohtotýždňové kroky sú najnovšie v rámci série sankcií, ktoré poškodzujú ruskú ekonomiku. Stratou štatútu trvalo normálnych obchodných vzťahov s USA sa Rusko pripojilo ku Kube a Severnej Kórei. Prvým významným spojencom USA, ktorý Rusku zrušil doložku najvyšších obchodných výhod, bola už minulý týždeň Kanada.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – USA zredukujú obchodné vzťahy s Ruskom, postavenie krajiny klesá na úroveň Kuby či KĽDR © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: