USA vyčlení miliardy dolárov na pomoc Ukrajine a posilnenie východnej hranice NATO

10.3.2022 (Webnoviny.sk) – Snemovňa reprezentantov Kongresu USA v stredu v noci schválila rozsiahly balík výdavkov, v rámci ktorého pôjde 13,6-miliardy dolárov na pomoc Ukrajine a americkým spojencom v Európe. Poprední demokrati sa museli vzdať svojich plánov na nové výdavky na boj proti pandémii ochorenia COVID-19.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Posilnenie východnej hranice

„Na Ukrajine je vojna,“ povedala šéfka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová novinárom na vysvetlenie naliehavosti, ktorú demokrati pociťovali, keď robili ústupky vo vyjednávaní s republikánmi. Schválenie výdavkov v Senáte je zabezpečené koncom tohto týždňa alebo trochu neskôr.

Pomoc Ukrajine zahŕňa 6,5-miliardy dolárov na pokrytie nákladov na vyslanie vojakov a zbraní do východnej Európy a na vybavenie pre spojenecké armády v reakcii na inváziu ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho agresívne hrozby.

Zločiny proti ľudskosti

Ďalších 6,8-miliardy dolárov má smerovať na starostlivosť o utečencov a na poskytnutie ekonomickej pomoci spojencom, na pomoc americkým federálnym úradom pri uplatňovaní sankcií voči Rusku a na ochranu pred kybernetickými útokmi na USA.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Pelosiová uviedla, že sa v stredu 45 minút rozprávala s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Povedala, že diskutovali o zbraniach a ďalšej pomoci, ktorú jeho krajina potrebuje, a o „zločinoch proti ľudskosti, ktorých sa Putin dopúšťa“.

Viac k témam: COVID-19, rusko-ukrajinský konflikt, Snemovňa reprezentantov
Zdroj: Webnoviny.sk – USA vyčlení miliardy dolárov na pomoc Ukrajine a posilnenie východnej hranice NATO © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: