USA obvinili cudzincov pre posielanie vojenskej techniky do Ruska, ide o dva prípady

20.10.2022 (Webnoviny.sk) – Americké ministerstvo spravodlivosti v stredu oznámilo obvinenia voči takmer desiatke ľudí a dvom spoločnostiam v súvislosti s nelegálnymi projektmi zameranými na posielanie vojenskej technológie do Ruska, pričom niektorá pochádzala z bojísk na Ukrajine.

Niektorí z obžalovaných sa tiež pokúsili poslať „technológiu šírenia jadrových zbraní“ do Ruska, ale tá bola zadržaná skôr, ako dorazila, uviedlo tiež ministerstvo. Informuje o tom televízia CNN.

Dva separátne prípady

Obvinenia sú rozdelené vo dvoch separátnych prípadoch, ktoré zahŕňajú dve odlišné schémy na presun zbrojnej technológie a iného tovaru do Ruska.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Jeden sa týka piatich Rusov a dvoch ropných maklérskych spoločností z Venezuely, ktorí sú obvinení zo zriadenia siete schránkových firiem na nelegálne posielanie americkej vojenskej technológie do Ruska a miliónov barelov venezuelskej ropy do Ruska a čínskym kupcom, aby sa vyhli americkým sankciám.

Pašovanie brúsky

V druhej obžalobe, na ktorej USA spolupracovali s Lotyšskom, sú obvinení traja Lotyši a jeden Ukrajinec žijúci v Estónsku, ktorí sú obvinení zo sprisahania za účelom pašovania vysoko precíznej brúsky vyrobenej v USA jednotlivcom v Rusku.

Toto zariadenie má podľa ministerstva spravodlivosti uplatnenie „v programoch šírenia jadrových zbraní a obrany“.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – USA obvinili cudzincov pre posielanie vojenskej techniky do Ruska, ide o dva prípady © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: